Oszczędności na firmowej lokacie

2011-09-08 4:00

Odkładanie pieniędzy na lokatach bankowych jest powszechną formą oszczędzania. Lokując nadwyżki finansowe na depozytach wciąż można sporo zarobić

Jeżeli masz w swojej firmie wolne środki, nie trzymaj ich na firmowym koncie, które jest zwykle bardzo nisko oprocentowane. Zagospodaruj je tak, by przynosiły zysk albo by przynajmniej nie zjadła ich inflacja. Zdeponowanie nawet niewielkich nadwyżek finansowych na lokacie na pewno przyniesie twojej firmie korzyści.

Lokata ciągle bardzo się opłaca

Oczywiście możesz wolne środki zainwestować na giełdzie, ale najprościej i najbezpieczniej będzie umieścić je na lokacie w bankowej. Oprocentowanie lokat dla firm jest niższe niż dla klientów indywidualnych, jednak to wcale nie oznacza, że oszczędzanie na lokatach nie ma sensu. Nie warto z nich rezygnować, bo są to bezpiecznie instrumenty finansowe, co jest szczególnie ważne w czasach kryzysu. Lokata jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz ryzykować. Bo masz gwarancję, że to, co włożyłeś, na pewno zawsze dostaniesz z powrotem. W najgorszym wypadku możesz co najwyżej stracić odsetki. Tak się stanie, jeśli zdecydujesz się na zerwanie lokaty przed zadeklarowanym terminem. Dlatego najpierw zastanów się, ile pieniędzy i na jaki czas możesz zdeponować, nie obciążając zbytnio firmowego budżetu.

Liczy się nie tylko procent

Lokaty różnią się okresem ich trwania, oprocentowaniem oraz sposobem, w jaki naliczane są odsetki. Możesz wybrać lokatę o stałym lub zmiennym oprocentowaniu, krótko- lub długoterminową. Warto sprawdzić, w jaki sposób naliczane są odsetki. Im częściej, tym lepiej - np. jeśli są doliczane na koniec każdego miesiąca (zamiast na koniec terminu trwania lokaty), to co miesiąc otrzymujesz dodatkowe pieniądze, które możesz wypłacić lub dalej lokować.

Coraz więcej banków proponuje tzw. produkty antybelkowe. Warto z nich skorzystać, choć mogą wydawać się mniej atrakcyjne od innych ofert. Ale tylko na pozór. Bo wprawdzie proponują nieco niższe oprocentowanie niż standardowe depozyty, jednak mimo to w rzeczywistości przynoszą inwestorom wyższe zyski, ponieważ pozwalają na uniknięcie tzw. podatku Belki.

Oszczędzaj bez podatku

O co chodzi z tymi produktami antybelkowymi? Zakładając lokatę, zawsze musisz uwzględnić to, że całość odsetek nie trafi do twojego portfela. Będziesz musiał jeszcze podzielić się dochodem z fiskusem, czyli zapłacić 19-proc. podatek od zysków kapitałowych, zwany podatkiem Belki (od nazwiska ministra finansów, który go wprowadził). Są jednak sposoby na oszczędzanie z pominięciem podatku Belki. Mogą to być tzw. polisolokaty, czyli depozyty opakowane w ubezpieczenia gwarantujące nieco wyższy zysk niż tradycyjne lokaty albo lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Taki sposób naliczania odsetek ma istotne znaczenie - codziennie dopisywane odsetki pracują na ostateczny zysk, który jest większy niż w przypadku lokat, od których odsetki są naliczane dopiero po zakończeniu terminu depozytu. Dzięki codziennemu naliczaniu odsetek przy każdorazowej kapitalizacji podatek jest mniejszy od 50 gr i zaokrąglany tym samym do zera.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze