Oszczędzanie dla dojrzałych

2011-09-21 4:00

Seniorów jest w Polsce prawie 10 milionów. Ich dochody nie są co prawda zbyt wysokie, ale za to pewne. Dlatego coraz więcej banków ma w swoich ofertach produkty stworzone specjalnie z myślą o osobach starszych, które już zakończyły swoją zawodową karierę.

Silna konkurencja pomiędzy instytucjami finansowymi sprawia, że coraz więcej banków decyduje się na zaproponowanie seniorom specjalnych ofert. Każdy emeryt czy rencista znajdzie wśród różnorodnych produktów bankowych taki, który najlepiej pasuje do jego potrzeb i możliwości. Specjalnie dla seniorów niektóre banki obniżają wymaganą minimalną wysokość dochodu, oferują tańsze konta czy upraszczają procedury kredytowe. Do zaciągnięcia pożyczki wystarczą decyzja o przyznaniu emerytury lub ostatni odcinek renty albo historia rachunku bankowego, na który wpływa emerytura oraz dokument tożsamości.

Pożyczka również dla seniora

Banki proponują osobom na emeryturze m.in. atrakcyjne kredyty gotówkowe.

Kiedy seniorowi potrzebny jest zastrzyk pieniędzy lub zdarzą się nieprzewidziane wydatki, może pójść do banku po szybką pożyczkę. Dla banku emeryt czy rencista to dobry klient, bo godny zaufania, ze stałymi dochodami i sumiennie spłacający swoje zobowiązania. Dlatego w niektórych bankach może liczyć na niższą marżę lub prowizję, całkowite zwolnienie z prowizji, korzystne oprocentowanie czy do minimum uproszczone formalności związane z przyznaniem pożyczki. Bywają też ograniczenia - banki często żądają od seniorów, zwłaszcza starających się o wyższy kredyt, wykupienia dodatkowych, kosztownych ubezpieczeń na życie. Oprócz zaświadczenia o dochodzie, od którego zależy tzw. zdolność kredytowa czy dodatkowych ubezpieczeń, większość banków wprowadza też limity wieku. Banki różnie określają górną granicę wieku kredytobiorcy, przeważnie ustalają maksymalny wiek średnio na około 70 lat (choć są i takie, które skredytują nawet 80-latka).

Wybrać najlepsze

Porównując oferty różnych banków, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale i na całkowity koszt pożyczki (np. opłaty za rozpatrzenie wniosku, prowizję i ewentualne obowiązkowe ubezpieczenia). Warto wszystkie te dodatkowe opłaty dodać i przynajmniej w przybliżeniu obliczyć, ile faktycznie pożyczka będzie kosztowała. Zawsze można też poprosić pracownika banku o wykonanie symulacji i podanie rzeczywistego całkowitego kosztu kredytu.

Emeryci odkładający część swoich dochodów mogą korzystać z kont oszczędnościowych, które pozwolą im nie tylko bezpiecznie gromadzić pieniądze, ale również ochronić je przed inflacją, a nawet pomnożyć. Konta oszczędnościowe oferują wyższe niż ROR odsetki i jednocześnie umożliwiają wypłatę pieniędzy w dowolnym momencie bez utraty odsetek.

Inną formą oszczędzania są lokaty bankowe, jednak w odróżnieniu od kont oszczędnościowych, tutaj tracimy odsetki, gdy zdecydujemy się wypłacić środki przed upływem terminu, na który zawarta jest lokata.

Konto z bonusem

Seniorzy mogą korzystać nie tylko z ofert kredytów gotówkowych, ale również np. z kont osobistych. Wybór najlepszego rachunku zależy od indywidualnych preferencji. Najważniejsze, aby podstawowe usługi oferowane w ramach konta były bezpłatne lub kosztowały niewiele oraz pasowały do potrzeb i najczęściej wykonywanych operacji. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe bonusy.

Liczy się nie tylko sam koszt prowadzenia rachunku, ale koszt wszystkich operacji dokonywanych na koncie. Dlatego zanim senior zdecyduje się na otwarcie rachunku, powinien zastanowić się, z jakich usług bankowych najczęściej będzie korzystał i policzyć, ile one kosztują.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze