misja Apollo 11

i

Autor: Shutterstock misja Apollo 11

Kurtka Buzza Aldrina z Apollo 11 na aukcji

Pamiątkowa kurtka z misji Apollo 11 wystawiona na sprzedaż. Kosztuje krocie

2022-07-24 20:06

53 lata temu był nią ubrany Buzz Aldrin podczas misji Apollo 11. 20 lipca br mija kolejna rocznica lotu na Księżyc i z tej okazji astronauta postanowił wystawić kurtkę na aukcję, która ma się odbyć za parę dni, 26 lipca. - Po głębokim zastanowieniu uznałem, że nadszedł dobry czas, aby podzielić się ze światem tymi przedmiotami, które dla wielu są symbolami historycznego momentu (...) - mówi Aldrin. W jakim stanie jest ta cenna pamiątka i za ile można ją kupić? Kurtka Buzza Aldrina z Apollo 11 na aukcji. Ile kosztuje 53-letnia pamiątka?

53. rocznica misji Apollo 11. “Wielki skok dla ludzkości”

20 lipca 1969 miał miejsce przełomowy moment w historii ludzkości, bowiem tego dnia amerykańscy astronauci NASA stanęli na powierzchni Księżyca, a dzień później, 21 lipca Neil Armstrong zszedł po drabince lądownika Orzeł i wypowiedział kultowe słowa “To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Wszystko zarejestrowałą kamera umieszczona na lądowniku, a transmisje ujrzał cały Świat. W misji Apollo 11 wzięło udział dwóch kolejnych astronautów: Buzz Aldrin i Michael Collins. 

Z całym przebiegiem misji Apollo z 1969 r. można zapoznać się na oficjalnej stronie ku temu poświęconej: https://apolloinrealtime.org/11/. Znajduje się tam m.in. zapis komunikacji pomiędzy trzema astronautami a kontrolą w Houston. 

Kurtka Buzza Aldrina z Apollo 11 na aukcji. Ile może kosztować?

Jeden z astronautów, który postawił stopę na Księżycu podczas misji Apollo 11 postanowił podzielić się ze światem pamiątkami z tego historycznego wydarzenia. Buzz Aldrin obecnie ma 92 lata. Ogłosił, że wystawi na aukcję kurtkę, którą miał na sobie podczas lądowania. O ten przedmiot z pewnością będzie “walczyć” wielu kolekcjonerów, szczególnie, że jest to jedyny element odzieży, który pozostał z misji i nie trafił do muzeum. Kurtki Neila Armstronga i Michaela Collinsa turyści mogą oglądać w National Air and space Museum w Waszyngotonie. Jak podaje dom aukcyjny Sotheby’s, aukcja ma się odbyć 26 lipca 2022 r, a pamiątki, które wystawi Buzz Aldrin szacuje się, że będą kosztowały nawet 2 mln dol.

Express Biedrzyckiej: Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym: Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać

-Po głębokim zastanowieniu uznałem, że nadszedł dobry czas, aby podzielić się ze światem tymi przedmiotami, które dla wielu są symbolami historycznego momentu, ale dla mnie zawsze były osobistymi pamiątkami życia poświęconego nauce i eksploracji. Mam nadzieję, że ta kolekcja pozwoli komuś przekonać się, jak to jest być Buzzem Aldrinem - ogłosił astronauta. 

Sonda
Czy chciałbyś polecieć na Księżyc?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze