Morawiecki

i

Autor: Shutterstock, AP Morawiecki

Spółki Skarbu Państwa

Pieniądze na odszkodowania trafiły do państwowych spółek! Gdzie są środki z Funduszu Reprywatyzacji?

2022-10-03 9:37

Fundusz Reprywatyzacji, z którego państwo polskie miało wypłacać odszkodowania za bezprawnie przejęte mienie po wojnie, od trzech lat – na mocy ministerialnego rozporządzenia – służy rządowi do dofinansowania państwowych spółek. Na wniosek premiera Skarb Państwa kupił za środki funduszu akcje i udziały w 14 spółkach za ponad 10 mld zł – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Która spółka otrzymała największe dokapitalizowanie?

Jak informuje dziennik największe środki wyszły z funduszu w tym roku do PGE (2,6 mld zł), która przeznaczy je m.in. na inwestycje w OZE, oraz do firmy Gaz-System (w formie rządowych obligacji o wartości 3 mld zł). Dlaczego w formie skarbowych papierów wartościowych? Gdyż fundusz, od 2004 r. zasilany wpływami ze sprzedaży 5 proc. akcji należących do Skarbu Państwa oraz odsetkami od tych środków, został wydrenowany z pieniędzy. Rzeczpospolita powołując się na resort finansów, w 2020 r. jego przychód wyniósł 30 tys. zł, a w zeszłym roku – 1 zł i 10 gr.

-W 2016 r. ze środków funduszu PiS postanowił wesprzeć nawet media publiczne (TVP i Polskie Radio) kwotą do 30 mln zł na podniesienie kapitału zakładowego - czytamy na stronie Rzeczpospolitej. Jak dodaje dziennik Premier wydał polecenie kupna akcji i udziałów m.in. w PGZ (400 mln zł), Polskim Holdingu Hotelowym (otrzymał w sumie 600 mln zł), Centralnym Porcie Komunikacyjnym (300 mln zł) czy Polskich Promach (650 mln zł).

Dziennik przypomina, że z Funduszu Reprywatyzacji wypłacane są nie tylko odszkodowania za bezprawnie znacjonalizowane mienie oraz związane z nimi koszty sądowe, ale także odszkodowania dla osób represjonowanych i odszkodowania przyznane przez Komisję do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich (komisja wydała na to jednak tylko ponad 5 mln zł).

EXPRESS BIEDRZYCKIEJ Jan Maria Jackowski zdemaskował Mateusza Morawieckiego
Sonda
Czy uważasz że budżet państwa jest w dobrej kondycji?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze