Piotr Gliński

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SE

Krajowy Plan Odbudowy

Pieniędzy z KPO wciąż brak. Minister Gliński proponuje alternatywę

2022-09-12 9:29

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński udzielił wywiadu magazynowi "Sieci". W rozmowie poinformował, że na brak Krajowego Planu Odbudowy odpowiedzą własnym projektem. "Wszystko, co w Krajowym Planie Odbudowy zapisano, będziemy tak czy inaczej realizować" - powiedział wicepremier.

Piotr Gliński o Krajowym Planie Odbudowy

Wicepremier w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" był pytany m.in. o Krajowy Plan Odbudowy. "Weszliśmy w ten projekt, spełniliśmy warunki, umowy dotrzymaliśmy, a pieniądze nadal są blokowane" - podkreślił.

"Spójrzmy zatem na to z innej strony. Co to jest KPO? To wspólna unijna pożyczka. Skoro z powodów wyłącznie politycznych została zablokowana, to rozważmy pożyczenie pieniędzy gdzie indziej. Może w Azji? Skoro są możliwości, trzeba je przemyśleć" - zaznaczył Gliński.

Forum w Karpaczu 2022: Piotr Gliński

Brak pieniędzy z KPO. Piotr Gliński o szantażu i oszustwie

Zdaniem wicepremiera za blokadą pieniędzy z KPO kryje się "prymitywny, nieskrywany już niczym szantaż, który ma wymusić zmianę rządu". "Widzimy to i nie będziemy bezradnie czekali na skuteczność takich bezprawnych działań. Mamy do tego mandat demokratyczny, wielokrotnie odnawiany, mamy przywódcę, twardego męża stanu, który doskonale zna relacje międzynarodowe i umie wyprowadzać swój kraj z takich sytuacji" - powiedział.

Zapytany, czy "wchodzenie w KPO" nie było błędem, Gliński odparł: "Doskonale rozumieliśmy ryzyko, które się z tym wiązało, zakładaliśmy możliwość, że nas oszukają".

Wicepremier o dynamice rozwoju krajowego

"Premier Morawiecki działał odpowiedzialnie. Zawsze maksymalizujemy polskie szanse, niekiedy musieliśmy grać na czas. Bo czas gra na korzyść Polski, która rozwija się dynamicznie, przyciąga ludzi, a nie wypycha na emigrację jak kiedyś. Mamy jak cała Europa bolesną inflację wywołaną wojną i szantażami energetycznymi Putina. Ale nie mamy bezrobocia, mamy dobry budżet, wielkie inwestycje" - zaznaczył.

Nowy projekt zastąpi Krajowy Plan Odbudowy

Gliński podkreślił, że na brak KPO rządzące ugrupowanie odpowie własnym projektem. "Nie powiem teraz, jak on będzie się nazywał i jak będzie zbudowany, ale jest oczywiste, że z rozwoju, z inwestycji nie zrezygnujemy. Wszystko, co w KPO zapisano, będziemy tak czy inaczej realizować" - zapowiedział.

Sonda
Czy sądzisz, że Krajowy Plan Odbudowy jest nam potrzebny?
Listen to "Unia przystawiła polskim władzom pistolet do głowy - Witold Waszczykowski [Sedno Sprawy]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze