Zaczęło się!

Pierwsza podwyżka emerytur od Tuska! ZUS ruszył z ogromnymi wypłatami!

Seniorzy od 1 marca dostają już wyczekiwane podwyżki świadczeń! Zmiany wynikają z waloryzacji, więc seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, od początku trzeciego miesiąca w roku otrzymują wyższe emerytury. Podajemy wszystkie terminy, w których mogą spodziewać się przelewów. Waloryzacja oznacza również wzrost minimalnych świadczeń, zarówno emerytury, jak i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i socjalnej do 1780,96 zł. Do tego w marcu niektórzy emeryci dostaną aż trzy emerytury!

Waloryzacja emerytur - marzec 2024. Wypłaty od 1 marca 2024 roku

W tym roku mamy waloryzację procentową, co oznacza, że wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podwyższone o wskaźnik waloryzacji na poziomie 12,12 procent. Im wyższe świadczenie, tym podwyżka świadczeń dla seniorów tym będzie bardziej okazała. Od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrośnie do 1780,96 zł - to podwyżka o 192,52 zł. Dla świadczeń na poziomie np. 2300 złotych – będzie to 278,76 zł podwyżki waloryzacyjnej, dla emerytury w wysokości 2500 zł – 303 zł,  3000 zł – 363,60 zł. Przypominamy, że wyższe emerytury i renty są wypłacane automatycznie, bez konieczności składania wniosków do ZUS.

ZUS wypłaca z reguły świadczenia 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. Jeśli jednak któryś z tych dni wypada w sobotę, niedzielę, lub inny dzień wolny od pracy, świadczenia wypłacane są wcześniej. Poniżej podajemy termin wypłat w marcu:

  • 1 marca - piątek

  • 5 marca- wtorek,

  • 6 marca  - środa,

  • 8 marca - piątek (zamiast 10 marca, który wypada w niedzielę)

  • 15 marca- piątek,

  • 20 marca - środa

  • 25 marca - poniedziałek.

Do tego prawdopodobnie będą również wypłaty emerytur 29 marca i będą to świadczenia wypłacone za kwiecień. Dotyczy to osób, które dostają świadczenia z ZUS na początku miesiąca, a z racji, że ostatnie dni marca wypadają w weekend, wypłaty mogą być wcześniej zlecone, aby dotarły przed 1 kwietnia. Jak podaje "Fakt" takie osoby, dostaną aż trzy emerytury w marcu. Jedną na początku miesiąca, druga w formie trzynastki i trzecią jako emeryturę za kwiecień.

13. i 14. emerytura w górę! Nowe kwoty 2024

Waloryzacja będzie miała też wpływ na wysokość trzynastek i czternastek. 13. emerytura jest wypłacana w kwocie minimalnej emerytury – czyli w tym roku będzie to 1 780 zł i 96 gr brutto. Kwota na rękę będzie jednak niższa, bo od świadczenia zostanie potrącona składka zdrowotna i zaliczka na podatek dochodowy. Trzynastka nie będzie jednak mniejsza niż 1 406 zł i 67 gr.W drugiej połowie roku seniorzy mogą liczyć na wypłatę 14. emerytury. To świadczenie wyniesie, tyle, co minimalna emerytura. Świadczenie w pełnej kwocie będzie przysługiwać jedynie niektórym emerytom i rencistom, których świadczenie po waloryzacji nie przekroczy 2 900 zł. Jeśli będzie wyższe, czternasta emerytura zostanie zmniejszona na zasadzie złotówka za złotówkę. Dodatkowo od 14. emerytury będzie potrącona zaliczka na PIT oraz składka zdrowotna.

Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

QUIZ PRL. Czy wiesz do czego służyły te przedmioty?

Pytanie 1 z 15
Popularny w PRL saturator służył do:
QUIZ PRL. Czy wiesz do czego służyły te przedmioty?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze