ZUS i Kaczyński

i

Autor: Shutterstock, SUPER EXPRESS

Kaczyński też skorzystał

To najlepszy miesiąc do przejścia na emeryturę! Nawet Kaczyński wykorzystał ten trik!

2024-01-25 9:26

W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę? Co ciekawe, miesiąc w którym zdecydujemy się zakończyć pracę, może mieć znaczenie dla wysokości naszego świadczenia. Według ekspertów w jednym miesiącu nastąpi prawdziwa kumulacja dla emerytów i to będzie najlepszy moment przejścia na emeryturę. Kiedy?

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku?

Luty 2024 - to najlepszy moment na przejście na emeryturę. Osoby decydujące się na ten krok skorzystają z obowiązujących wtedy, opłacalnych tablic dalszego trwania życia i rekordowej marcowej waloryzacji świadczeń. W wyniku tego osoba posiadająca np. stosunkowo niskie świadczenia może dostać nawet o ok. 500 zł więcej w porównaniu z tym, który zdecyduje się na emeryturę np. od kwietnia - informuje Business Insider. 

"To rzeczywiście idealny moment. Kapitał emerytalny obejmie waloryzacja kwartalna, a świadczenie w praktyce od razu będzie zwaloryzowane. Nadal będą obowiązywać korzystne tablice dalszego trwania życia, od których zależy wysokość świadczeń. Na dodatek senior nie straci przyszłorocznej trzynastej emerytury, która jest wypłacana w kwietniu" - informuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich cytowany przez "BI".

"Przejście na emeryturę najpóźniej w lutym będzie najkorzystniejsze, w szczególności w porównaniu np. z kwietniem, majem. Wiele wskazuje, że dobrym rozwiązaniem może być też przejście na emeryturę w lipcu" - wyjaśnia na łamach Business Insider dr Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Najlepszy miesiąc do przejścia na emeryturę? Jeśli nie luty, to lipiec

Drugim korzystnym momentem do przejścia na emeryturę może być właśnie lipiec, zwłaszcza dla osób, które nie mogą zrobić tego w lutym, bo nie osiągną jeszcze wieku emerytalnego. Na początku czerwca zwaloryzowany został kapitał zgromadzony w ZUS. W zeszłym roku waloryzacja była bardzo wysoka, bo zależała m.in. od inflacji. Więcej o tym piszemy w artykule: Kosmiczna waloryzacja w ZUS! Na kontach Polaków przybyło nawet 72 tys. zł!

Emerytura w maju a w lipcu. Jaka będzie różnica w świadczeniach?

W 2023 roku wskaźnik waloryzacji wyniósł 14,8 proc., a dzięki temu świadczenia mogły być wyższe nawet o 500 zł miesięcznie.

Fakt zdecydował się na przytoczenie konkretnych przykładów:

  • 60-latka zgromadziła 400 tys. zł w ramach emerytalnego kapitału - przechodząc na emeryturę w maju 2023 otrzymałaby 1 573 zł świadczenia, a przechodząc na emeryturę w lipcu 2023, dzięki czerwcowej waloryzacji kapitału w ZUS, ten wzrósł aż do 457 600 zł i świadczenie emerytalne wyniesie 1 799 zł (o 226 zł więcej).
  • 70-latek zgromadził 600 tys. zł w ramach emerytalnego kapitału - przechodząc na emeryturę w maju 2023 otrzyma 3 538 zł świadczenia, a przechodząc na emeryturę w lipcu, świadczenie wyniesie około 4 000 zł.

Jarosław Kaczyński również skorzystał z wyższego świadczenia

W 2018 roku SuperExpress informował o wysokości świadczeń emerytalnych Jarosława Kaczyńskiego. Wówczas średnia emerytura w skali roku wynosiła około 25 500 zł - prezes PiS pobierał wówczas 77 000 rocznie. Jak to możliwe? Prezes PiS zaczekał z przejściem na emeryturę. Najpierw dwa lata (mógł zacząć pobierać świadczenia już w 2014 roku), a następnie kilka dni.

Dlaczego? W ZUS poradzono Kaczyńskiemu, by o emeryturę wnioskował właśnie w lipcu w związku z zapisami ustawy o emeryturach i rentach. Na ich podstawie wnioski o świadczenie w czerwcu obliczało się na podstawie wskaźnika rocznej waloryzacji składek, który wynosił nie więcej niż 2 proc, ale już w pozostałych miesiącach wykorzystywało się wskaźnik kwartalny, który był aż o 10 proc. wyższy.

QUIZ PRL. Czy znasz te słowa z PRL-u?

Pytanie 1 z 15
Czym zajmowała się repasaczka?
Punkt repasacji pończoch. Widoczna kobieta naprawiająca pończochy -1970
Pieniądze to nie wszystko Kamil Sobolewski

Wcześniejsza emerytura ma poważne wady.

Posłuchaj podcastu i sprawdź, jak naprawdę wyglądają emerytury mundurowych.

Listen to "O blaskach i cieniach wczesnej „mundurowej emerytury”" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze