Emerytury 2023

Waloryzacja rent i emerytur 2023. Ile wzrosną emerytury? Nowe dane [WYLICZENIA]

2022-10-14 22:19

Nowe dane pokazują, że drożyzna nadal szaleje. Ceny rosną, a skromne emerytury tracą na wartości. Jest jednak także dobra wiadomość – olbrzymia inflacja wymusza równie wysoką waloryzację świadczeń. Ile może wynieść przyszłoroczna podwyżka? Przedstawiamy dwa scenariusze, które można obliczyć na podstawie aktualnych danych.

Waloryzacja rent i emerytur 2023

Już teraz ceny w sklepach potrafią przyśpieszyć bicie serca. Drożyzna nie odpuszcza i niewykluczone, że nadal będzie rosnąć. Wysoki wzrost płac i ogromna inflacja sprawiają jednak, że rośnie także perspektywa wzrostu emerytur. Wrześniowa inflacja wyniosła 17,2 proc. Przy takiej wysokości tego parametru, waloryzacja rent i emerytur mogłaby wynieść 19,74 proc. W takiej sytuacji średnia emerytura w Polsce, która wynosi nieco ponad 2,5 tys. zł wzrosłaby o 495 zł i zbliżyła się do 3 tys. zł miesięcznie. O wiele więcej zyskaliby emeryci, których świadczenie sięga 5 tys. zł. Ich emerytura wzrosłaby o tysiąc złotych.

Inflacja liczona miesiąc do miesiąca nie musi jednak odpowiadać wysokości wzrostu cen za cały rok. Obecnie dysponujemy już szacunkami GUS za trzy pierwsze kwartały 2022 r. Inflacja w tym okresie wniosła 13,3 proc. Gdyby emerytury były waloryzowane na podstawie tych wartości, świadczenie emerytów wzrosłoby o 15,84 proc.

Oznacza to, że najskromniejsza emerytura w wysokości ledwo przekraczającej 1300 zł wzrosłaby niemal o 212 zł. Oczywiście im wyższe wynagrodzenie, tym hojniejsza waloryzacja. "Średni" emeryt otrzymujący co miesiąc ok. 2500 zł wzbogaciłby się o 396 zł. Z kolei zamożni seniorzy dostający emeryturę przekraczającą 4000 zł, po takiej waloryzacji dostawaliby 634 zł więcej. Ostateczne decyzja dotycząca wysokości wskaźnika waloryzacji zapadnie jeszcze w tym miesiącu, a świadczenia będą waloryzowane od marca.

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk
Sonda
Chciałbyś/chciałabyś dwie emerytury?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze