To obiecał Kaczyński

Obfita waloryzacja emerytur! Kaczyński obiecał też nowe 13. i 14. emerytury [GALERIA]

2022-10-17 13:46

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński kontynuuje swój objazd po Polsce. Podczas sobotniego (15 października) spotkania z wyborcami w Częstochowie, poruszył tematykę świadczeń emerytalnych w 2023 roku. Zapowiedział, że w przyszłym roku pojawią się zarówno "trzynastki" i "czternastki" jak i waloryzacja świadczeń.

Prezes PiS na spotkaniu z wyborcami. Padło pytanie o emerytury

W sobotę 15 października 2022 roku w ramach objazdu po Polsce prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził dwa miasta - Myszków oraz Częstochowę. Podczas spotkania z częstochowskimi wyborcami padło pytanie dotyczące podwyżek świadczeń emerytalnych w 2023 roku.

"Czy w dalszym ciągu będą utrzymywane 13. i 14. emerytury? I czy emeryci, którzy mają 1300 zł będą mogli liczyć na podwyżki?" - zapytał jeden z uczestników spotkania. "W 2023 będzie dość obfita waloryzacja – po pierwsze. Po drugie – będą trzynastki i czternastki. Będziemy się starali, mimo trudnej sytuacji na rynkach światowych i oczywiście w Polsce, żeby to było sowite, bo wiemy, że jest inflacja. Dotrzymamy słowa, los emerytów, którzy są grupą najbardziej tracącą na inflacji, zostanie wyraźnie poprawiony" - odpowiedział Jarosław Kaczyński cytowany przez serwis "Fakt".

Waloryzacja emerytur w 2023 roku

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje wprowadzenie podwyżek kwotowo-procentowych w 2023 roku. Gwarantowana kwota waloryzacji ma wynosić 250 złotych brutto (227,50 złotych netto) - informuje 'Fakt".

  • Świadczenia od kwoty minimalnej emerytury - 1338,44 zł brutto, mają rosnąć kwotowo o 250 zł brutto miesięcznie. Podwyżka wprowadzona zostanie 1 marca 2023 r. Taka waloryzacja obejmie świadczenia do kwoty 1850 zł brutto
  • Świadczenia przekraczające kwotę 1850 złotych brutto otrzymają podwyżkę procentową. Według rządowych prognoz wskaźnik waloryzacji procentowej wyniesie 13,8 proc. (od 1 marca 2023 roku)
  • Świadczenia do kwoty minimalnej emerytury (1338,44 złotych brutto) również zostaną podniesione procentowo. Dotyczy to osób, które otrzymują emerytury niższe niż minimalna ze względu na brak wypracowanego stażu (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn)

Jak podkreśla 'Fakt" taka waloryzacja będzie wsparciem dla osób posiadających stosunkowo niskie świadczenia emerytalne. Podwyżki będą mocno odczuwalne dla osób posiadających bardzo wysokie emerytury.

Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed
Sonda
Czy rząd powinien zwiększyć wysokość wypłacanej właśnie trzynastej emerytury?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze