Emeryt

i

Autor: Shutterstock Emeryt

Emerytury w Niemczech

Szokująco wysoka emerytura minimalna. Seniorzy mogą liczyć na 10 tys. złotych!

2022-10-18 11:17

Kwestia wysokości świadczeń emerytalnych zawsze budzi poruszenie. Pomimo tego, że kwoty wypłacane w Niemczech są znacznie wyższe od polskich emerytur - mieszkańcy Niemiec również narzekają. Okazuje się, że aby otrzymać emeryturę w wysokości 2000 euro miesięcznie - należy przepracować wiele lat, stale otrzymując wysokie wynagrodzenie.

Niemiecki system emerytalny

Niemiecki system emerytalny różni się od tego, który znamy z naszych polskich realiów. Obliczenie wysokości świadczenia emerytalnego w Niemczech jest stosunkowo trudno ponieważ wynika ze specjalnego wzoru. W Niemczech znaczenie mają punkty, a jeden punkt otrzymuje się za średnie roczne wynagrodzenie. Poza punktami na otrzymywaną kwotę ma wpływ wcześniejsze wynagrodzenie zawodowe, ilość lat pracy, historia zatrudnienia pracownika, inflacja, podwyżki płac, zmiany pracy, bezrobocie. Zgodnie z teoretycznymi wyliczeniami emerytura stanowi około 1/3 wcześniejszej pensji.

Ile emerytury otrzyma Niemiec po 45 latach pracy?

Portal mypolacy.de skierowany do Polaków mieszkających w Niemczech przytacza konkretny przykład ilustrujący działanie niemieckiego systemu emerytalnego. Przykład oparty jest na historii osoby urodzonej w roku 1970, która karierę zawodową rozpoczęła w wieku 18 lat.

"Pierwsza wypłata wynosiła 4100 marek niemieckich, później pracował na różnych stanowiskach i zarabiał od 2700 do 3500 euro. Od 2013 roku jest managerem i zarabia powyżej 6200 euro brutto miesięcznie. Mężczyzna powinien przejść na emeryturę w 2037 roku. Zgodnie z obecnymi szacunkami otrzyma 1500 euro emerytury miesięcznie, o ile jego wypłata nie zmniejszy się, ani nie wzrośnie. W praktyce więc w czasie 45 lat pracy, mężczyzna mógłby zebrać 45 punktów, jednak tylko wtedy jeśli jego pensja była równa średniej niemieckiej. Niestety w pierwszych latach pracy zarabiał za mało, natomiast po 2013 roku zaczął otrzymywać 1,83 punktu emerytalnego. Dopiero po otrzymywaniu 60 punktów, mężczyzna z przykładu mógłby dostać emeryturę w wysokości 2000 euro miesięcznie" - przytacza portal mypolacy.de.

Zjawisko "ubóstwa emerytalnego"

Publikowane statystyki nie napawają optymizmem - wynika z nich, że wiele osób dotnie zjawisko "ubóstwa emerytalnego". Piekarze zarabiają średnio 2383 euro brutto, co daje 0,68 punktu emerytalnego, fryzjerzy otrzymują zwykle mniej niż 1800 euro miesięcznie w związku z tym otrzymają 871 euro emerytury - wynika z sondażu Federalnego Urzędu Statystycznego. Około 25,8 miliona osób otrzymuje emeryturę z niemieckiego ubezpieczenia emerytalnego - z tej grupy tylko 97 tysięcy emerytów dostaje powyżej 2000 euro miesięcznie - informuje portal mypolacy.se.

Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed

Nie wierzysz, że dasz radę zaoszczędzić pieniądze?

Posłuchaj tego podcastu. Mocno się zdziwisz!

Listen to "8 porad jak zacząć oszczędzać pieniądze! PORACHUNKI OSOBISTE" on Spreaker.
Najnowsze

Materiał reklamowy