Samochód elektryczny, ładowanie samochodu

i

Autor: Paweł Kaczor Elektryczny Volkswagen ID.3 1ST

PiS dopłaci do naszych samochodów. Jak dostać pieniądze?

2021-07-12 12:20

Ruszył nabór wniosków o dotację do zakupu samochodów elektrycznych z programu "Mój elektryk". Z puli 500 mln zł, 100 mln zł trafi na dopłaty dla osób fizycznych, 400 mln na dopłaty do leasingu dla firm.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program "Mój elektryk". Osoby i firmy, które zdecydują się na zakup samochodu z napędem elektrycznym lub wodorowym mogą otrzymać dopłaty. Budżet programu sięga 500 mln zł, z czego 100 mln zł trafi na dopłaty dla osób fizycznych. Ile jest do przyjęcia? Dotacja dla nabywców indywidualnych wyniesie 18 tys. 750 zł, a limit ceny to 225 tys. zł.

Na większą dotację będą mogły liczyć jednak osoby z Kartą Dużej Rodziny. Dla nich przewidziano 27 tys. zł dopłaty, bez limitu ceny elektrycznego samochodu. - Złożenie wniosku o dopłaty do zakupu pojazdów elektrycznych dla nabywców indywidualnych i firm będzie szybkie i proste - zapewnił wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

Dofinansowanie dla nabywców indywidualnych będzie przyznawane na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów zakupu auta. Aby ją uzyskać, wystarczy przedstawić fakturę zakupu i przejść kilka prostych kroków w formularzu online. Jak dodał, osoba ubiegająca się o dofinansowanie, którą będzie mógł być docelowo również dealer działający w imieniu kupującego, musi zarejestrować pojazd na terytorium RP, ubezpieczyć go i zobowiązać się, że nie pozbędzie się nowo nabytego elektryka przez dwa lata od uzyskania dotacji.

- W przypadku pozytywnej oceny Funduszu wniosek z podpisem elektronicznym nabywcy będzie stanowił umowę dotacji z NFOŚiGW oraz wniosek o jej wypłatę - zaznaczył Lorkowski.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

Pozostałe 400 mln zł z programu przeznaczone będzie na dopłaty do leasingu dla firm. Nabór dla przedsiębiorców również ma zostać uruchomiony jeszcze w lipcu. - Ogłosimy nabór na banki, a następnie NFOŚiGW przekaże im pieniądze przeznaczone na dopłaty do leasingu. To banki za pośrednictwem firm leasingowych będą dystrybuowały te dopłaty, w tym do najmu długookresowego - wyjaśnił.

Jak zaznaczył, dopłaty dla przedsiębiorców są zróżnicowane w zależności od rodzaju pojazdu oraz ich przebiegów. Wnioskodawcy nie będący osobami fizycznymi na pojazdy osobowe będą mogli uzyskać dofinansowanie nawet do 27 tys. zł, w przypadku deklarowanego średniorocznego przebiegu min. 15 tys. km, na pojazdy kategorii L będą mogli uzyskać 4 tys. zł wsparcia.

Zakaz palenia papierosów na własnym balkonie. Jakie kary?

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze