PiS dopłaci do naszych samochodów. Jak dostać pieniądze?

2021-07-12 12:20
Samochód elektryczny, ładowanie samochodu
Autor: Paweł Kaczor Elektryczny Volkswagen ID.3 1ST

Ruszył nabór wniosków o dotację do zakupu samochodów elektrycznych z programu "Mój elektryk". Z puli 500 mln zł, 100 mln zł trafi na dopłaty dla osób fizycznych, 400 mln na dopłaty do leasingu dla firm.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program "Mój elektryk". Osoby i firmy, które zdecydują się na zakup samochodu z napędem elektrycznym lub wodorowym mogą otrzymać dopłaty. Budżet programu sięga 500 mln zł, z czego 100 mln zł trafi na dopłaty dla osób fizycznych. Ile jest do przyjęcia? Dotacja dla nabywców indywidualnych wyniesie 18 tys. 750 zł, a limit ceny to 225 tys. zł.

Na większą dotację będą mogły liczyć jednak osoby z Kartą Dużej Rodziny. Dla nich przewidziano 27 tys. zł dopłaty, bez limitu ceny elektrycznego samochodu. - Złożenie wniosku o dopłaty do zakupu pojazdów elektrycznych dla nabywców indywidualnych i firm będzie szybkie i proste - zapewnił wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

Dofinansowanie dla nabywców indywidualnych będzie przyznawane na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów zakupu auta. Aby ją uzyskać, wystarczy przedstawić fakturę zakupu i przejść kilka prostych kroków w formularzu online. Jak dodał, osoba ubiegająca się o dofinansowanie, którą będzie mógł być docelowo również dealer działający w imieniu kupującego, musi zarejestrować pojazd na terytorium RP, ubezpieczyć go i zobowiązać się, że nie pozbędzie się nowo nabytego elektryka przez dwa lata od uzyskania dotacji.

- W przypadku pozytywnej oceny Funduszu wniosek z podpisem elektronicznym nabywcy będzie stanowił umowę dotacji z NFOŚiGW oraz wniosek o jej wypłatę - zaznaczył Lorkowski.

Pozostałe 400 mln zł z programu przeznaczone będzie na dopłaty do leasingu dla firm. Nabór dla przedsiębiorców również ma zostać uruchomiony jeszcze w lipcu. - Ogłosimy nabór na banki, a następnie NFOŚiGW przekaże im pieniądze przeznaczone na dopłaty do leasingu. To banki za pośrednictwem firm leasingowych będą dystrybuowały te dopłaty, w tym do najmu długookresowego - wyjaśnił.

Jak zaznaczył, dopłaty dla przedsiębiorców są zróżnicowane w zależności od rodzaju pojazdu oraz ich przebiegów. Wnioskodawcy nie będący osobami fizycznymi na pojazdy osobowe będą mogli uzyskać dofinansowanie nawet do 27 tys. zł, w przypadku deklarowanego średniorocznego przebiegu min. 15 tys. km, na pojazdy kategorii L będą mogli uzyskać 4 tys. zł wsparcia.

Zakaz palenia papierosów na własnym balkonie. Jakie kary?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze