Orlen wypracował 10,2 mld zł zysku netto w ub.r.

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express Orlen wypracował 10,2 mld zł zysku netto w ub.r.

W Polsce powstaną reaktory jądrowe?! Ważna deklaracja Obajtka

2021-06-29 12:44

Na specjalnej konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował media, że zarządzane przez niego konsorcjum energetyczno-paliwowe podpisało właśnie umowę ramową z firmą Synthos SA dotyczącą wdrażania technologii małych i mikro reaktorów jądrowych. W planach znajduje się także powołanie spółki celowej, o nazwie Orlen Synthos Green Energy.

PKN Orlen i Synthos podpisały umowę ramową

"Podpisaliśmy umowę ramową o współpracy w zakresie energetyki zeroemisyjnej pomiędzy PKN Orlen a Synthosem SA. Dotyczą rozwoju i wdrażania technologii zeroemisyjnej, technologii jądrowej małych i mikro reaktorów atomowych" - powiedział Obajtek. "Umowa zakłada, że w ciągu trzech miesięcy opracowujemy szczegółowe warunki naszej współpracy" - dodał. Szef Orlenu poinformował też, że jednym z elementów umowy jest utworzenie spółki celowej w tym zakresie. "Inwestycje w małe reaktory nie stoją w sprzeczności z programem energetyki jądrowej państwa" - zaznaczył prezes Obajtek. "Umowa dotyczy nie tylko reaktorów, ale i morskiej energetyki wiatrowej" - podkreślił również prezes Synthos SA.

Daniel Obajtek i Zbigniew Warmuz: W planach powstanie spółki Orlen Synthos Green Energy

Prezes Synthos Zbigniew Warmuz, podczas wspólnej konferencji z szefem Orlenu Danielem Obajtkiem podkreślił, że otwiera się nowa karta współpracy z płockim koncernem, tym razem współpracy energetycznej. Jak wyjaśnił, dotyczyć ona będzie nie tylko mikro i małych reaktorów jądrowych, ale również offshore, czyli morskiej energetyki wiatrowej. Poinformował, że spółka, która będzie się tym zajmować, będzie nazywać się Orlen Synthos Green Energy.

Warmuz dodał, że SMR-y (Small Modular Reactor - PAP) mimo, iż projekt budzi kontrowersje, to istnieją od wielu lat i są sprawdzoną technologią, szczególnie w wojsku. Przypomniał, że w mikro i małe reaktory atomowe inwestuje Kanada, USA, Wielka Brytania, Czechy, Estonia oraz Rumunia.

Prezes Synthosa powiedział, że w jego ocenie nowe technologie jądrowe "diametralnie mogą zmienić obraz przemysłu w Polsce" m.in. z punktu widzenia koniecznej dekarbonizacji

Sonda
Czy w Polsce powinna powstać elektrownia atomowa?
Express Biedrzyckiej - Jan Strzeżek: Niech Czarnek przeprosi za słowa o LGBT
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze