pieniądze złotówki

i

Autor: Shutterstock pieniądze złotówki

Płace w górę w 2022. Ceny w sklepach niestety też będą rosły. Budżet państwa na przyszły rok

2021-08-23 13:32

Ile będziemy zarabiać w roku 2022? Czy podwyżki płac pożre nam inflacja? Odpowiedź już znamy. W przyszłym roku planowany jest wzrost płacy minimalnej o 200 zł. Zaś minimalna stawka godzinowa będzie wyższa o 1,3 zł. Niestety, spadku cen w sklepach nie mamy co się spodziewać. W przyszłym roku nie opuści nas inflacja. Choć wszystko wskazuje na to, że tegoroczny rekord pod tym względem nie będzie pobity.

Budżet państwa na 2022 napawa optymizmem pracowników. Wszystko wskazuje na to, że w 2022 roku pensje minimalne pójdą w górę. Od 1 stycznia przyszłego roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 3 tys. zł. Będzie to wzrost o 200 zł w stosunku do tego roku. W górę ma tez pójść minimalna stawka godzinowa. Obecnie wynosi ona 18,30 zł. A od nowego roku ma ona wynosić 19,60 zł. Niestety, może zdarzyć się też tak, że nadwyżkę pensji zostawimy na zakupach. Niestety, ceny wciąż będą rosły. Nikt nie spodziewa się deflacji. Za to inflacja może być na poziomie 3 proc. Choć to i tak nie najgorsza informacja. W tym roku mierzymy się z rekordową inflacją na poziomie 5 proc. Zatem ma ona spadać z rekordowego wzrostu, jaki notujemy w tym roku. Warto podkreślić, że bezpieczny dla naszych portfeli próg inflacji to 2,5 proc. Przekroczenie go oznacza po prostu zmniejszenie wartości naszych płac i oszczędności. Obecnie inflacja w Polsce jest najwyższa od 20 lat i druga najwyższa w UE. Tracą na tym najmniej zarabiający i posiadacze niewielkich oszczędności. Doszło do absurdalnej sytuacji, kiedy to pracownicy banków odradzają zakładanie lokat oszczędnościowych lub mają odgórny zakaz zakładania ich klientom. Czy założenia budżetowe na przyszły rok będą możliwe do realizacji? Niestety, okres pandemii może pociągnąć za sobą kryzys ekonomiczny, którego skutki długo będą odczuwalne dla oszczędnych obywateli o niskich i średnich zarobkach.

Sonda
Czy uważasz, że zarobki w Polsce powinny być jawne w przypadku wszystkich - zarówno pracujących jak i emerytów i rencistow?
Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze