Platforma wymyśliła swoje 400 Plus. Dla rodziców na urlopach wychowawczych

2017-04-25 15:40
Stopy, stópki, dziecko, niemowlę
Autor: VOISIN/PHANIE

Każdy, kto ma małe dziecko, wie, jak dużo czasu zajmuje opieka nad takim brzdącem. Dlatego też rodzicom przysługują urlopy wychowawcze, podczas których część z nich dostaje specjalny dodatek w wysokości 400 zł. Platforma Obywatelska uważa, że powinien on być wyższy – 400 zł miałoby być wypłacane na każde dziecko, którym rodzic opiekuje się w trakcie urlopu.

W 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że rodzic przebywający na urlopie wychowawczym powinien otrzymywać dodatek nie tylko na dziecko, które dopiero co przyszło na świat, ale na wszystkich swoich potomków, którymi opiekuje się podczas urlopu wychowawczego. W 2015 r. PO przygotowała projekt ustawy, który miał dostosować prawo do tego orzeczenia, ale nie udało się go przeprowadzić przez parlament. Teraz posłanki Platformy ponawiają swoją propozycję.

ZOBACZ TEŻ: Rafalska: Od 1 października zmiany w 500 Plus

Zakłada ona, że rodzic na urlopie wychowawczym dostanie 400 zł na każde dziecko będące pod jego pieczą, nie tylko to, które dopiero przyszło na świat. Jeśli więc będzie się opiekował np. trojgiem pociech, na jego konto trafi 1200 zł, zamiast 400, jak to jest obecnie. Co ważne, propozycja ta ma się łączyć z wypłatami z rządowego programu Rodzina 500 Plus. Należy zaznaczyć, że dodatek wychowawczy dostają rodzice, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 674 zł. Projekt mnożący dodatek ma trafić do Sejmu jeszcze 25 kwietnia.

Źródła: tvn24bis.pl, biznes.onet.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze