Podróż przez chorwacki tygiel smaków - kulinarna odyseja Bartka Kieżuna

i

Autor: Wydawnictwo Buchmann Chorwacja do zjedzenia, Bartek Kieżun

Bestseller kulinarny

Podróż przez chorwacki tygiel smaków - kulinarna odyseja Bartka Kieżuna

Wyobraź sobie miejsce, gdzie aromaty czosnku i pietruszki mieszają się z orientalnym zapachem cynamonu i gałki muszkatołowej, gdzie weneckie risotto sąsiaduje ze słowiańskimi gołąbkami, a wszystko to oprawione jest błękitem Adriatyku i złotem dalmatyńskiego słońca. Właśnie w taką podróż zabiera nas Bartek Kieżun w swojej najnowszej książce "Chorwacja do zjedzenia" - fascynującej opowieści o kraju, gdzie Historia pisała przepisy, a różnorodność kulturowa stała się najważniejszym składnikiem kulinarnej tożsamości.

Bartek Kieżun jest jednym z najbardziej poczytnych autorów książek kulinarnych w Polsce - jego pozycje regularnie trafiają na listy bestsellerów i sprzedają się w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. Na tle trudnej sytuacji na rynku wydawniczym, gdzie średni nakład książki to zaledwie 3000 egzemplarzy, a wiele tytułów nie przekracza progu rentowności, jego sukces jest tym bardziej godny uwagi. 

Mistrz kulinarnych opowieści

Bartek Kieżun to autor bestsellerowej serii książek kulinarno-podróżniczych i siedmiokrotny zdobywca World Gourmand Cookbook Awards. Jego imponujący dorobek obejmuje "Italię do zjedzenia" (2018), "Portugalię do zjedzenia" (2019), "Stambuł do zjedzenia" (2020), "Hiszpanię do zjedzenia" (2021), "Ateny do zjedzenia" (2022) oraz "Jerozolimę do zjedzenia" (2023). Szczególne uznanie zdobyły "Portugalia do zjedzenia" i "Hiszpania do zjedzenia", nagrodzone w kategorii MEDITERRANEAN, oraz "Ateny do zjedzenia" i "Stambuł do zjedzenia", wyróżnione w kategorii CITIES. W 2023 roku jego trylogia o miastach została uhonorowana tytułem BEST SERIES jako najlepsza seria kulinarna. Teraz, kontynuując swoją kulinarną misję, autor zabiera czytelników w fascynującą podróż po Chorwacji.

Dwumiesięczna kulinarna ekspedycja

Książka jest owocem dwumiesięcznej ekspedycji, podczas której autor przemierzył Chorwację wzdłuż i wszerz, zbierając nie tylko przepisy, ale przede wszystkim historie kryjące się za każdym daniem. To podróż przez kraj, który jest żywym dowodem na to, jak różne wpływy kulturowe mogą stworzyć unikalną i fascynującą mozaikę smaków.

Od wybrzeża po Slawonię

Na kartach książki autor zabiera nas w kulinarną podróż przez wszystkie regiony Chorwacji, pokazując, że nie istnieje jedna, uniwersalna chorwacka kuchnia. Na wybrzeżu odnajdziemy wyraźne wpływy weneckie - egzotyczne przyprawy i ryżowe specjały, które przypływały tu morskimi szlakami handlowymi. W Slawonii natomiast króluje wędzona papryka i ryby słodkowodne z Dunaju, zdradzające bliskie związki z kuchnią środkowoeuropejską.

Historia zapisana w smakach

Autor z pasją archeologa kulinarnego odkrywa przed nami warstwy historii zakodowane w lokalnych przepisach. Pokazuje, jak obecność Rzymian, Greków, Turków, Austriaków czy Węgrów pozostawiła trwały ślad w chorwackiej gastronomii. Fascynujące jest to, jak te różnorodne wpływy nie tylko się nie wykluczają, ale tworzą harmonijną całość - tak jak w przypadku gołąbków z kiszonej kapusty, będących kulinarnym świadectwem spotkania tradycji słowiańskiej z osmańską.

Więcej niż książka kucharska

"Chorwacja do zjedzenia" to więcej niż książka kucharska - to 70 starannie dobranych przepisów, które są pretekstem do opowiedzenia fascynujących historii o ludziach, kulturze i tradycji. Kieżun nie tylko pokazuje, jak przyrządzić dane danie, ale też tłumaczy, dlaczego powstało właśnie w tej formie i co mówi nam o miejscu swojego pochodzenia.

Praktyczny przewodnik po smakach wakacji

Dla tych, którzy tęsknią za wakacyjnymi smakami Chorwacji, autor ma praktyczną radę: "Jeśli chcemy przywrócić moment wakacji przez gotowanie, to radzę to zrobić na spokojnie. W sobotę rano udać się na zakupy, potem gotować, a wieczorem rozkoszować się jedzeniem". To właśnie ta filozofia slow food, połączona z szacunkiem dla tradycji i historii, sprawia, że książka jest nie tylko przewodnikiem kulinarnym, ale też zaproszeniem do głębszego zrozumienia kraju i jego mieszkańców.

Klucz do zrozumienia kultury

"Chorwacja do zjedzenia" to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników gotowania, ale dla wszystkich, którzy wierzą, że kuchnia jest kluczem do zrozumienia kultury. To książka, która udowadnia, że najprostsze dania mogą opowiedzieć najbardziej fascynujące historie, a wspólne dziedzictwo kulinarne potrafi połączyć pozornie odległe tradycje i kultury.

QUIZ PRL. Tym handlowano w PRL. Pamiętacie, co przywożono z Niemiec, Węgier i Turcji?
Pytanie 1 z 15
Z handlu wymiennego w czasach PRL po pobycie na Węgrzech Polacy przywozili na sprzedaż…
QUIZ PRL. Tym handlowano w PRL. Pamiętacie, co przywożono z Niemiec, Węgier i Turcji?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze