podrożeją egzamin na prawo jazdy

i

Autor: Piotr Kamionka/REPORTER

Podrożeje nawet egzamin o prawo jazdy! Samorządy żądają podwyżek

2022-04-15 6:02

Samorządy chcą, aby egzaminy na prawo jazdy były droższe, ze względu na problemy WORD-ów (Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego) z brakiem środków na dalszą działalność. Zarząd Związku Województw RP apeluje o to, aby podnieść stawki za test teoretyczny i praktyczny - w każdej kategorii. Jeśli WORD-y będą nierentowne, może być w przyszłości problem z realizacją egzaminów.

Droższy egzamin na prawo jazdy? Samorządy proponują podwyżkę

Organizacja zrzeszająca wojewódzkie samorządy - Zarząd Związku Województw RP zaproponował, aby cena za egzamin teoretyczny wzrosła z 30 zł do 50 zł, w każdej kategorii prawa jazdy. W przypadku egzaminów praktycznych podwyżki byłyby znacznie wyższe. Egzamin praktyczny kategorii B nie kosztowałoby 140 zł, a 200 zł. Za obydwa egzaminy trzeba by zapłacić już nie 170 zł, a 250 zł.

Zgodnie z propozycją związku 200 zł kosztowałyby również egzaminy praktyczne kategorii AM, A, A2, A, B1, C1, D1 i T. Z kolei do 250 zł podrożałby egzamin na prawo jazdy C, D, C+E, C1+E, D1+E, D+E oraz B+E.

Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie

Dlaczego samorządy chcą wyższych stawek za egzaminy na prawo jazdy?

Zarząd Związku Województw RP informuje, że polskie WORD-y są w coraz gorszej sytuacji finansowej. Ceny egzaminów nie zmieniły się od 9 lat, a niemal dekadę temu koszt prowadzenia działalności był znacznie niższy. Paliwo podrożało o 31 proc., prąd o 45 proc., a płaca minimalna o 75 proc.

Z powodu niżu demograficznego jest coraz mniej osób przystępujących do egzaminów, do tego brakuje egzaminatorów, ze względu na niskie płace. Brakuje też młodych pracowników (średnia wieku przekracza 50 lat), a do tego ośrodki zostały odcięte od środków przez likwidację kursów zmniejszających punkty karne.

Sonda
Straciłeś/aś kiedyś prawo jazdy?

- Zarząd Związku zwraca się też o podjęcie inicjatywy legislacyjnej mającej na celu zapewnienie właściwej płynności finansowej wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego oraz zapewnienie adekwatnego do potrzeb społecznych standardu organizacji egzaminów państwowych na prawo jazdy - czytamy w komunikacie związków.

Związek twierdzi, że zaproponowane stawki nie pozwolą zbilansować całości kosztów, ale umożliwią stabilizację sytuacji WORD-ów i pozwolą im dalej działać. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze