Bon turystyczny 2020 wchodzi w życie. Pierwsze wypłaty już w lipcu. Dla kogo 500 złotych na wakacje? [ZASADY]

i

Autor: pixabay.com Wiemy już na jakich zasadach będzie przyznawany bon turystyczny

Polaków nie stać na urlop i wypoczynek. Wakacje 2020

2020-07-21 13:13

Dla wielu Polaków wakacyjny wyjazd pozostaje w sferze marzeń. I to niezbyt realnych. Według danych Eurostatu co trzeciego Polaka nie stać na tygodniowy wypoczynek poza miejscem zamieszkania.

- W 2019 r. 29% mieszkańców państw członkowskich UE w wieku co najmniej 16 lat nie było w stanie zapłacić za tygodniowy urlop poza domem. Odsetek ten stopniowo maleje od 2010 r., kiedy to 39% Europejczyków nie było w stanie pozwolić sobie na tygodniowy urlop poza domem. Jednak ze względu na blokady i zamykanie granic wprowadzone w 2020 r. na całym świecie w celu spowolnienia szybkiego rozprzestrzeniania się koronaawirusa, ta tendencja spadkowa prawdopodobnie zatrzyma się w 2020 r. - czytamy w publikacji Eurostatu.

Polska w zestawieniu znalazła się odrobinę powyżej unijnej średniej. W naszym kraju tygodniowy wyjazd znajduje się poza zasięgiem 33 proc. dorosłych obywateli. W gorszej sytuacji są mieszkańcy m.in. Bułgarii, Słowacji, Litwy Węgier czy Grecji. Na samym końcu znaleźli się mieszkańcy Rumunii, spośród których aż 54 proc. nie stać na wakacje.

ZOBACZ TEŻ: Na samym końcu znaleźli się mieszkańcy Rumuniii, spośród których aż 54 proc. nie stać na wakacje.

Propozycje Radomian jak spędzać wakacje w mieście i pobliskiej okolicy

- Wśród państw członkowskich UE Rumunia odnotowała najwyższy odsetek osób w tej sytuacji. Większość Rumunów (54%) nie mogła sobie pozwolić na tygodniowy urlop roczny w 2019 roku. Na drugim miejscu uplasowali się mieszkańcy Grecji, z których 49% nie było w stanie skorzystać z tygodniowego urlopu poza domem, za nimi znalazły się Chorwacja (48%), Cypr (45%) i Włochy (44%) - pisze Eurostat.

Z kolei w dolnej części skali, jedynie 10% osób w Szwecji nie było w stanie pozwolić sobie na tygodniowy urlop raz do roku. Na kolejnych miejscach znalazły się Dania i Luksemburg (w obu przypadkach 11%), Finlandia (12%), Niemcy i Austria (w obu przypadkach 13%).

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w porównaniu z 2010 r. w niemal wszystkich państwach członkowskich (z wyjątkiem Włoch i Grecji) odsetek osób, których nie stać na tygodniowe wakacje zmniejszył się. Największe spadki odnotowano na Łotwie (-35 punktów procentowych), Malcie (-30 punktów procentowych), w Bułgarii i Polsce (w obu przypadkach -27 punktów procentowych) oraz Estonii (-26 punktów procentowych).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze