Straż pożarna

i

Autor: Marek Zieliński/SUPER EXPRESS Uposażenie zasadnicze za miesiąc pracy brutto: Komendant główny straży pożarnej - 8120 zł

Polscy strażacy zarabiają osiem razy mniej niż w Szwecji. Zobacz zarobki w PSP

2018-08-06 15:26

Do Polski powrócili bohaterscy strażacy, którzy pojechali do Szwecji pomóc tamtejszym kolegom walczyć z gigantycznymi pożarami lasów. Niestety, w kraju czeka ich smutny powrót do rzeczywistości – w swojej pracy ryzykują życiem, a ich zarobki są po prostu śmieszne. Sprawdź, ile zarabiają polscy, a ile szwedzcy strażacy.

Straż pożarna to formacja, która chyba w każdym społeczeństwie budzi szacunek. Ratują życie, gasząc pożary, wynosząc z nich nieprzytomnych ludzi, wyciągając ofiary wypadków samochodowych czy nawet ściągając nasze koty z dachów. Można rzec, że strażacy są od wszystkiego – płonący budynek, złamane drzewa czy nawet pierwsza pomoc. Tyle tylko, że poza szacunkiem zasługują też na należyte wynagrodzenia, a ciężko o takim mówić gdy porównamy ich zarobki z ryzykiem jakie podejmują.

Mimo to w Szwecji straż pożarna narzekać nie może. Przeciętne wynagrodzenie w tamtym kraju to 22 tys. koron szwedzkich „na rękę”, czyli ok. 9,1 tys. złotych. Mediana zarobków w straży pożarnej, według szwedzkiego portalu statystycznego SCB, wynosi 30,6 tys. koron, czyli prawie 12,7 tys. złotych. Oczywiście, koszty życia w Szwecji też są dużo droższe, ale zestawmy przeciętne polskie wynagrodzenie (ok. 3,4 tys. złotych netto) z wynagrodzeniem polskiego strażaka, gdzie mediana wynosi… 2,5 tys. złotych na rękę.

Mówiąc krótko – w Szwecji statystyczny strażak zarabia więcej od przeciętnego obywatela, co jest logicznym wynagrodzeniem za poświęcanie własnego zdrowia na rzecz innych. W Polsce zaś strażak dostaje niemal 1 tys. złotych mniej od przysłowiowego Kowalskiego.

Jeszcze gorzej jest, gdy porównamy najniższe zarobki w straży pożarnej. Te Szwedzkie plasują się w granicach 11,5 tys. złotych, podczas gdy podstawowe uposażenie stażysty w polskiej straży pożarnej wynosi… ok. 1,5 tys. złotych. Osiem razy mniej niż szwedzkiego kolegi. Do uposażenia oczywiście dochodzą różnego rodzaju dodatki za kwalifikację, stopień czy miejsce pełnienia służby, ale strażacy stażyści są zgodni, że rzadko przekracza to 2-2,3 tys. złotych brutto, a to wszystko po 3 latach służby przygotowawczej.

Warto wspomnieć, że podstawowe wynagrodzenie strażaków wzrasta z tytułu stażu pracy – od 2 proc. za 2 lata służby, do 35 proc. po 35 latach służby. Szokuje to, że nawet Komendant Główny Straży Pożarnej w Polsce, z dodatkami zarabia podobnie co przeciętny strażak w Szwecji.

Ile więc zarabia się w Państwowej Straży Pożarnej w Polsce na poszczególnych stanowiskach? Dane opublikowane przez portal pracuj.pl przedstawiliśmy w naszej galerii. To kwoty uposażenia zasadniczego oraz dodatków.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze