Pieniądze

i

Autor: Shutterstock

Polski Ład: Klasa średnia też dostanie ulgę. Ile musisz zarabiać?

2021-05-18 12:51

Nowy Polski Ład zaprezentowany niedawno przez polityków Zjednoczonej Prawicy, ma zawierać także ulgę dla klasy średniej. Z tego rozwiązania mają skorzystać osoby, które zarabiają w wysokości maksymalnie dwóch średnich krajowych. Deklarację w tej sprawie złożyło Ministerstwo Finansów, podkreślając, że będzie ona "sprawiedliwa". Jak ma wyglądać nowa ulga podatkowa dla klasy średniej?

Ulga Podatkowa dla wybranych

Według zapewnień Ministerstwa Finansów Polski Ład ma zawierać ulgę dla klasy średniej, pomimo faktu, że podczas oficjalnej prezentacji, która odbyła się w ostatnią sobotę, członkowie Zjednoczonej Prawicy o niej nie wspominali. Z informacji, które dostępne są na stronie ministerstwa wynika, że nowa ulga podatkowa ma być dostępna dla osób, które są zatrudnione na umowę o pracę i rocznie zarabiają pomiędzy 70, 130 tysięcy złotych, czyli tych którzy otrzymują maksymalnie dwukrotność średniej płacy krajowej. Ulga, którą ma wprowadzić Nowy Ład będzie dostępna dla osób zarabiających od 6,6 tysięcy złotych do 11 tysięcy złotych. Jak na razie resort finansów zapowiada jedynie wprowadzenie ulgi, nadal nie wiadomo kiedy i dokładnie w jakiej formie miałaby być wprowadzona w życie.

Polski Ład, skąd pomysł na nową ulgę podatkową?

Rząd PiS i jego koalicjanci zapewniają, że Nowy Polski ład ma być sprawiedliwy dla całego społeczeństwa. "W Polsce podatki relatywnie wysoko obciążają niskie płace, a nisko, płace wysokie" - tłumaczył wiceminister finansów Jan Sarnowski na antenie Biznes24. Obecnie funkcjonujący w kraju model podatkowy okazuje się być jednym z najbardziej niekorzystnych dla podatnika w Unii Europejskiej.

Głównym pomysłem na zmienienie tego faktu ma być diametralne zwiększenie kwoty wolnej od podatku z 8 do 30 tysięcy złotych. Dzięki takim ruchom osoby zarabiające około 6 tysięcy złotych miesięcznie będą mogły uzyskiwać oszczędności. Polski Ład ma sprawić, że spadną koszty zatrudnienia, dlatego na zmianach mają skorzystać również firmy. 

Dodatkowym pomysłem ma być również ulga dla seniorów, którzy pomimo osiągniętego wieku emerytalnego nadal chcą i mają siłę kontynuować karierę zawodową. 

Sonda
Czy popierasz podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł?
Raport z anteny 18.05, godz.10
FB SE POLSKI łAD

i

Autor: GRAFIKA SE Katarzyna Matyjaszewska
Najnowsze