Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Polski Ład. Emerycie! Dostaniesz mniejszą emeryturę! Tyle więcej zapłacisz za składkę zdrowotną

2021-05-18 12:19

Polski Ład to szereg zmian w prawie podatkowym. Jedną z najważniejszych obietnic jest zwolnienie niskich emerytur z podatku dochodowego. Jeśli jednak dostajesz świadczenie emerytalne poniżej progu 2500 zł, to wcale nie znaczy, że po wprowadzeniu nowych zasad na konto dostaniesz pełną kwotę brutto. Emerytura w Polskim Ładzie, chociaż wzrośnie, wciąż będzie obniżana przez nową, wyższą składkę zdrowotną. Ile więc wyniosą emerytury zwolnione z podatku? Tłumaczymy!

Polski Ład ma być rewolucją, którą wielu Polaków odczuje w swoich kieszeniach. Chodzi oczywiście o zmiany na plus. Wśród beneficjentów rządowego programu mają się znaleźć także emeryci. Rząd obiecał im m.in. możliwość pracy bez opodatkowania, ale także planuje zwolnić z podatku niskie emerytury. Jeżeli świadczenie emerytalne wynosi poniżej 2500 zł brutto, zostanie zwolnione z podatku! Czy to oznacza, że od tej pory na konto emerytów będzie wpływać okrągła kwota brutto, bez żadnych odliczeń? Nic bardziej mylnego. Chociaż Polski Ład oznacza dla nich zastrzyk finansowy, to część świadczenia nadal trzeba będzie potrącać na składkę zdrowotną. A ta wzrośnie!

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Polski Ład: Emeryci będą pracować bez podatku. Szczegóły zmian

Polski Ład: Emerytury bez podatków

Składka na ubezpieczenie zdrowotne emerytów wynosi 9 proc. podstawy wymiaru. Składka ta jest miesięczna i niepodzielna. Obecnie 7,75 proc. podstawy pokrywane jest z zaliczki na podatek dochodowy. Z kwoty netto emerytury na składkę zdrowotną znika więc 1,25 proc. Ze składem w obecnym systemie zwolnione są tylko najniższe świadczenia do 260 zł miesięcznie. W Polskim Ładzie pierwsza kwota oczywiście nie zniknie wraz z podatkiem. Zamiast tego będzie trzeba odliczyć od kwoty netto pełne 9 proc. składki. 

Jak będzie wyglądać emerytura w Polskim Ładzie? Podano, że w ramach reformy systemu podatkowego emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń do poziomu 2500 zł.

- Przepisy w tym zakresie pojawią się razem z przepisami podatkowymi, a więc we wrześniu tego roku będziemy je procedować i nowa emerytura będzie mogła funkcjonować od nowego roku. To znacznie polepszy sytuację finansową seniorów - powiedziała PAP minister rodziny Marlena Maląg. Rząd nie zlikwiduje trzynastych emerytur, które gwarantuje moc ustawy. Zapomnieć można jednak o 14 emeryturze, która od początku zapowiadana była jako jednorazowe świadczenie, które będzie wypłacone w IV kwartale tego roku.

Polski Ład: Ile dostaną emeryci?

Aby obliczyć wysokość nowej emerytury netto, należy od kwoty brutto odjąć po prostu 9 proc. które przeznaczone zostanie na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku emerytury brutto wysokości 1200 zł podatek dochodowy po uwzględnieniu składki zdrowotnej wynosi 67 zł. Na rękę emeryt dostaje 1025 zł. Dokładnie tyle, ile wynosi podatek zyska emeryt w Polskim Ładzie. Emerytura bez podatku, ale z odliczoną składką wyniesie 1092 zł.

W przypadku najwyższej emerytury objętej ulgą z Polskiego Ładu, czyli 2500 zł, kwota netto wynosi obecnie 2088 zł. Składka zdrowotna takiego emeryta w pełnej wysokości to 225 zł, a więc kwota netto w Polskim Ładzie wyniesie 2275 zł. Emeryt wzbogaci się o 187 zł miesięcznie.

Polski Ład: Kiedy wejdzie emerytura bez podatku? [DATA]

Polski Ład to 132 strony planów i obietnic, ale brak konkretów, dotyczących m.in. harmonogramu wprowadzania zapowiedzianych zmian. Kiedy więc możemy się spodziewać emerytur bez podatku? Wiceminister finansów Jan Sarnowski zadeklarował, że zmiany systemu podatkowego zaproponowane w Polskim Ładzie mają wejść w życie od początku roku 2022 r.

- Zależy nam na tym, żeby przepisy zostały przeprocedowane przez Sejm i podpisane przez prezydenta do końca listopada tego roku, żeby weszły w życie od pierwszego stycznia, żeby pierwszym rokiem rozliczeń na nowych zasadach był rok 2022 - powiedział Sarnowski.

Rząd chce zakończyć pracę nad założeniami do czerwca i od lipca rozpocząć pracę parlamentarną nad konkretnymi projektami.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Marek Zuber: W Polskim Ładzie nie zgadzają się liczby [Super Raport]
Sonda
Czy emerytury bez podatku, to dobry pomysł?
FB SE POLSKI łAD

i

Autor: GRAFIKA SE Katarzyna Matyjaszewska
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze