Tadeusz Kościński

i

Autor: GOV.PL Tadeusz Kościński

Polski Ład. Kościński: Inflacja ponad 10 proc.? Nie można nic wykluczyć

2022-01-10 21:46

Minister finansów Tadeusz Kościński wystąpił w "Gościu Wydarzeń" na antenie Polsat News. Podczas wywiadu przeprosił za niedogodności wywołane wejściem w życie Polskiego Ładu. Minister nie wykluczył też, że inflacja może być powyżej 10 proc. Oczywiście robimy wszystko, by schłodzić inflację, by nie rosła tak szybko - dodał.

Tadeusz Kościński w programie „Gość Wydarzeń” w Polsacie News pytany o zamieszanie związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu powiedział: – Myślę, że Polski Ład wdrożyliśmy w dobrym momencie. Niestety mamy podwyższoną inflację i jest bardzo ważne, żeby podatnicy mieli więcej pieniędzy w kieszeni.

Zapytany o zwroty za niższe pensje nauczyciele, Kościński stwierdził: – Mam nadzieję, że do końca miesiąca mundurowi i nauczyciele otrzymają pieniądze z powrotem na rachunki. Minister stwierdził również, że bardzo dużo osób dostało więcej pieniędzy, ale „cicho siedzą i są zadowoleni. Ci, którzy dostali mniej głośno narzekają. Mają oczywiście rację. Trzeba pamiętać, że jest to nadpłata podatku, to pieniądze, które wrócą.

Minister odniósł się do mniejszych wypłat styczniowych pensji dla nauczycieli – Nikt nie wpadł na to, że nauczyciele mają trochę inny tryb pracy, mają często 3-4 umowy o pracę, a tylko u jednego pracodawcy można złożyć PIT-2. Bardzo przepraszamy za niedogodności. To nie jest czas, żeby ludziom zabierać czas i powodować nerwy - powiedział minister.

Kościński: na rozwoju gospodarczym skorzystali bogaci

Minister pytany o to, co z emerytami i emerytkami, którzy otrzymali na początku roku niższe przelewy, Kościński stwierdził: - Myślę, że ustawę w sprawie emerytów jutro puścimy przez Sejm.

Polski Ład obniża emerytury Polaków. 400 złotych w plecy

Dopytywany o to, czy może okazać się, że w przy rozliczeniu rocznym podatnicy będą musieli dopłacać znaczne kwoty, minister finansów odpowiedział - Na razie gasimy ten pożar, żeby pieniądze były dziś na rachunkach. Później będziemy sprawdzać, czy nie ma żadnych luk. - Zrobię wszystko co mogę, żeby to skorygować - dodał.  

Dyżury w urzędach skarbowych

Od wtorku 11 stycznia pracownicy urzędów skarbowych mają odpowiadać na pytania zarówno te zadane osobiście, jak i telefonicznie na temat Polskiego Ładu. Dyżury prowadzone będą w dni robocze w godzinach 8-19. Na wizytę można umówić się korzystając z usługi rezerwacji na stronie: wizyta.podatki.gov.pl.

Inflacja 10 proc.?

- Nie można nic wykluczyć - stwierdził Kościński pytany o to, czy inflacja przekroczy 10 proc. - Oczywiście robimy wszystko, by schłodzić inflację, by nie rosła tak szybko - dodał.

 - Inflacja to w dużym procencie emocje. Jak będziemy mówili, że będzie wysoka inflacja, to będzie wysoka inflacja. Jeśli będziemy podchodzić do tego racjonalnie, spokojnie, to ta inflacja nie będzie tak szybko rosła, nie będzie presji i naturalnie spadnie - stwierdził minister finansów.

Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Najnowsze