Gdzie kupisz najtańsze mieszkania w Warszawie?

i

Autor: Wikipedia, By Adrian Grycuk

Polski Ład: Kredyty bez wkładu własnego dla małżeństw szybciej niż zapowiadano

2021-08-10 17:04

Poprosiłem o przyspieszenie prac nad projektem ustawy o gwarancji przez państwo wkładu własnego na zakup mieszkania dla małżeństw do 40. roku życia – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Według premiera projekt ustawy może trafić pod obrady Sejmu we wrześniu.

Morawiecki zapewnił, że rząd z odwagą i rozwagą podchodzi do kwestii rodziny, polityki społecznej i prorodzinnej, a wyraża się to – dodał – w ustabilizowaniu finansów publicznych i w "przesunięciu w kierunku" rodzin środków odzyskanych od przestępców podatkowych.

- Zaprezentowaliśmy dziś kilka szczegółów dotyczących mieszkania, gdzie wkład własny gwarantuje Skarb Państwa. Bo Skarb Państwa stać na to, aby gwarantować wkład własny dla młodych polskich rodzin – powiedział premier.

Dodał, że poprosił Rządowe Centrum Legislacji o natychmiastową pracę w tym zakresie, "żeby w krótkich paru tygodniach powstał całościowy, obejmujący wszystkie aspekty projekt ustawy, i żeby we wrześniu ona mogła być procedowana".

Polski Ład: Co zyskamy na reformach? Oto konkretne przykłady

Dodał, że projekt ustawy będzie dotyczyć gwarancji wkładu własnego dla małżeństw do 40. roku życia, a program ma zaradzić "odwiecznemu deficytowi" mieszkań. Ustawa ma dotyczyć także pomocy w powiększeniu mieszkania i podniesieniu standardu lokalu. Zwrócił uwagę, że rozmawiał z wielodzietnymi rodzinami o tym, "co jest potrzebne, żeby ta miłość, opiekuńczość, która kwitnie w rodzinie, mogła uzyskiwać właściwe podglebie, właściwe wsparcie ze strony państwa".

Wyraził przekonanie, że Skarb Państwa stać na to, aby gwarantować wkład własny na zakup mieszkania dla młodych rodzin. Zaznaczył, że potrzebna jest gwarancja wkładu własnego, ale także dwa elementy czysto finansowe.

- Czyli spłata tej gwarancji przy urodzeniu drugiego dziecka – 20 tys. z tych 100 tys. zł gwarantowanych (wkładu własnego). Przy urodzeniu trzeciego – 60 tys. zł. A więc robimy to po to, aby nas było więcej, aby Polaków było więcej, aby Polska była silniejsza – mówił Morawiecki.

Minister rodziny Marlena Maląg podkreśliła, że mieszkania należą do najważniejszych potrzeb.

- Mieszkania w piramidzie potrzeb młodych ludzi są najważniejsze. 43 proc. młodych Polaków mówi o tym, że najważniejsze są mieszkania, aby decydowali się na to czy zakładają rodzinę, czy wchodzą w związek małżeński, planują, aby urodziły się dzieci. Dlatego też programy mieszkaniowe zawarte w Polskim Ładzie pozwolą młodym ludziom dać poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, takiego zakotwiczenia, bo ten dom jest bardzo ważny – mówiła.

Zaznaczyła, że wsparcie rodzin jest istotne w aspekcie osobistym, ale także społecznym. Dodała, że rząd zapewnia "dobry czas dla polskich rodzin (...) poprzez realizację programów społecznych, dzięki którym polska rodzina odzyskała swoją godność.

Maląg zaznaczyła, że rządzącym zależy na odwróceniu trendów demograficznych i na tym, "by Polska była zbudowana na silnym fundamencie, jakim jest rodzina".

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!
Sonda
Czy popierasz zmiany podatkowe w Polskim Ładzie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze