Polski Ład ma dziurę dotyczącą składki zdrowotnej. Zapłacimy więcej niż obiecywano

2021-12-27 7:34

ZUS twierdzi, że podatnicy, którzy wybiorą liniowy 19-proc. PIT, zapłacą za styczeń 2022 r. składkę zdrowotną jeszcze w wysokości 9 proc. Dlaczego tka się stanie, skoro obiecywano, że już od stycznia 2022 składki na ubezpieczenie zdrowotne będą niższe? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest co najmniej dość mocno zaskakująca.

Według "Dziennika Gazety Prawnej" wchodzący z nowym rokiem w życie Polski Ład mówi, że składka zdrowotna od liniowca wyniesie 4,9 proc. Tymczasem ZUS jeszcze za styczeń chce naliczać składkę rzędu 9 proc.

Zdaniem cytowanego przez dziennik Andrzeja Radzisława, radcy prawnego z Kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy, to ewidentna pomyłka ustawodawcy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił stanowisko w poradniku opublikowanym na swojej stronie internetowej. Napisał w nim, że składkę w wysokości 4,9 proc. przedsiębiorca stosuje dopiero od rozliczeń za luty 2022 r., a za styczeń ma być jeszcze 9 proc.

Gazeta zapytała, z którego przepisu to wynika. "W odpowiedzi ZUS wskazał na art. 79 ustawy wprowadzającej Polski Ład, czyli nowelizacji z 29 października 2021 r. (Dz.U. poz. 2105). Przepis ten mówi jednak tylko o podstawie wymiaru składki za styczeń 2022 r. (ma być ona u przedsiębiorców jeszcze taka sama jak w mijającym 2021 r.). Nie ma w nim słowa o stopie procentowej" - wskazuje gazeta.

 Według DGP, różnica między tym, co twierdzi ZUS, a tym, co wynika z przepisu Polskiego Ładu, przekłada się na prawie 111 zł. Tyle więcej podatnik zapłaci w styczniu na składkę zdrowotną. 

Tańczące z promocjami 21.12
Sonda
Popieracie Polski Ład?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze