Zysk NBP przeznaczymy m.in. na zbrojenia

i

Autor: Materiały prasowe Zysk NBP przeznaczymy m.in. na zbrojenia

Podniesienie stóp procentowych. Ekspert ostrzega przed spadkiem PKB

2021-12-26 8:16

Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych mogą obniżyć wzrost PKB w przyszłym roku o 0,3-0,6 pkt. proc. - Na podstawie modeli banku centralnego można oszacować, że dotychczasowe podwyżki stóp procentowych w NBP zmniejszą wzrost PKB w przyszłym roku o ok. 0,3-0,6 pkt. proc. – powiedział główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski.

Od października br. do grudnia NBP podnosił stopy trzykrotnie. Główna stopa procentowa banku centralnego, referencyjna, wzrosła w tym czasie z 0,1 proc. do 1,75 proc. a więc o 1,65 pkt. proc. Takie podwyżki wpłyną na spadek tempa wzrostu gospodarczego.

 - Badania na temat tego, jak podwyżki stóp procentowych przekładają się na tempo wzrostu PKB, prowadzi bank centralny. Ale trzeba pamiętać, że tutaj stosuje się różne modele, na dodatek często efekty zależą od koniunktury, a poza tym ostatnie publikacje NBP na temat transmisji podwyżek stóp na wzrost gospodarczy pochodzą sprzed pandemii. Jednak na podstawie modeli banku centralnego można oszacować, że już dokonane podwyżki mogą odjąć od przyszłorocznego wzrostu gospodarczego między 0,3 a 0,6 pkt. proc. – powiedział główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski.

Dodał, że można też oszacować wpływ podwyżek także na wzrost w 2023 roku, jednak tutaj rozbieżności między wynikami są większe.

Express Biedrzyckiej - Piotr Zgorzelski: Glapiński to zaklinacz rzeczywistości

- W porównaniu do sytuacji, gdyby zmian stóp procentowych nie było, podwyżki obniżą wzrost PKB w 2023 r. o od 0,3 do 1,4 pkt. proc. Te wyniki zależą od tego, którego modelu banku centralnego użyć – stwierdził Bielski.

Podwyżki stóp procentowych wpływają także na obniżenie inflacji i skalę spadku, co – jak powiedział główny ekonomista Santander Bank Polska – również można oszacować na podstawie modeli banku centralnego.

- Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych mogą obniżyć inflację na koniec roku o jakiś punkt procentowy. To pokazuje, że inflację trzeba zacząć gasić zanim ona wzrośnie do 8 czy 9 proc., bo przy takim poziomie jej redukcja wymaga znacznie mocniejszych zmian stóp procentowych – ocenił Bielski. 

Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze