Studenci

i

Autor: facebook.com/ Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Pomoc socjalna dla studentów w czasie pandemii

2020-10-01 9:01

Rozpoczęcie roku akademickiego odbywa się w nietypowych warunkach. W dobie pandemii, która cały czas nie odpuszcza, studenci mogą liczy na pomoc socjalną ze swoich uczelni. W tym roku łatwiej dostać wparcie finansowe niż w poprzednich latach.

Rok akademicki 2020/2021 na pewno będzie inny niż dotychczasowe lata. Wszystko wskazuje na to, że pandemia koronawirusa szybko nie odpuści. Większość zajęć na polskich państwowych uczelniach odbywać się będzie w systemie zdalnym. Zmiany dotyczą także systemu wsparcia finansowego dla studentów.

Jak podaje resort nauki, w czasie epidemii przestał obowiązywać limit dwóch zapomóg w roku akademickim – oznacza to, że student może złożyć wniosek o zapomogę w swojej uczelni za każdym razem, kiedy jego sytuacja życiowa pogorszyła się, np. z powodu utraty źródła dochodu przez studenta albo członka jego rodziny. Zapomogi są rozpatrywane w trybie uproszczonym - zgodnie z regulaminem świadczeń dla studentów.

Zniesiono też regułę dotyczącą stypendium socjalnego, stypendium dla osób niepełnosprawnych i zapomogi, zgodnie z którą świadczenia te przysługują przez okres studiowania nieprzekraczający 6 lat. Oznacza to możliwość finansowego wsparcia tych studentów, którym upłynął okres 6 lat od momentu rozpoczęcia studiów i w związku z tym nie mogliby ubiegać się o przyznanie ww. świadczeń.

Wprowadzono również wsparcie dla absolwentów, którzy podczas studiów otrzymali kredyt studencki i teraz go spłacają. Na wniosek kredytobiorcy bank obligatoryjnie zawiesi spłatę kredytu studenckiego na maksymalnie 6 miesięcy, bez konieczności spełnienia dodatkowych przesłanek oraz dokumentowania sytuacji życiowej przez kredytobiorcę.

Zobacz: Ogromny majątek nowe ministra edukacji i nauki

Tańczące z promocjami 24 IX
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze