Pomysł na firmę. Pracownia oprawy zdjęć i obrazów

2017-09-24 11:00

Profesjonalna pracownia oprawy zdjęć i obrazów to dobry pomysł na biznes dla miłośników sztuki, artystów i rzemieślników. Taka firma przyjmuje zlecenia od rozmaitych galerii, muzeów, fotografów i indywidualnych osób, które chcą powiesić na ścianie pięknie oprawione zdjęcie swoich bliskich czy krajobraz z wyjątkowej wyprawy.

Pracownia oprawy zdjęć i obrazów to ciekawy pomysł na biznes dla osób zainteresowanych sztuką i wyróżniających się zmysłem artystycznym. Do prowadzenia takiej firmy potrzebny jest talent plastyczny i wyobraźnia. Nie bez znaczenia jest znajomość w branży. Starając się o zlecenia, trzeba wiedzieć, do kogo się zwrócić i jaką ofertą instytucje kultury mogą być zainteresowane. Na pewno więc przydadzą się wcześniej zdobyte kontakty w tym środowisku. Zatem taką pracownię z powodzeniem mogą prowadzić humaniści. Ale już na wstępie trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nie obejdzie się bez rzemieślników. Bardzo ważnymi osobami w pracowni oprawy obrazów i zdjęć są: stolarz i szklarz.

Zobacz też: Jak zostać organizatorem wesel

Odpowiedni lokal
Od czego zatem należy zacząć swoją przygodę z artystycznym biznesem? Jeśli spełniasz wyżej wymienione wymagania, śmiało możesz zdecydować się na uruchomienie takiego interesu. Choć pracowni tego typu jest wciąż niewiele, to i tak trzeba znaleźć coś, co będzie cię wyróżniać na rynku. Zatem warto wymyślić coś oryginalnego. Takim patentem może być nie tylko oferowanie usług oprawy zdjęć i obrazów, ale też stworzenie nawet niewielkiej galerii u siebie. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie miejsce na pracownię. Szukając takiego lokalu, warto zwrócić uwagę na jego wielkość (minimum to około 60 mkw, a może to być nawet 160 mkw). Zwróć uwagę na dobry dojazd i parking. Chodzi o to, by pod drzwi mogło podjechać auto, na które załadujesz nawet dużych rozmiarów oprawy. Pracownia nie musi być usytuowana w centrum miasta. Zatem warto rozejrzeć się za powierzchnią po poprzemysłowych halach, magazynach itp. Ważne, by wnętrze podzielić na kilka stref: miejsce pracy nad obrazem – z drukarkami, stolarnia (jeśli nie działasz ze stolarzem wyłącznie na zasadzie współpracy), strefa oczekiwania dla klientów (ze stolikiem, napojami), galeria.

Przeczytaj: Miejska wypożyczlnia samochodów

Niezbędny sprzęt
Pracownię trzeba odpowiednio wyposażyć. Jak podkreślają osoby doświadczone w tej branży, najważniejsze jest, by nie pozostawać w tyle pod względem nowości na rynku.
Istotne są sprzęty na każdym etapie pracy: odpowiednio skalibrowany monitor, dobre oprogramowanie, najwyższej klasy drukarka, która odda każdy kolor dokładnie tak jak chcemy. Dobrze wyposażony warsztat pracy - laminator, wysokiej klasy linijki, materiały bezkwasowe i przybory do oprawy. Nie może zabraknąć też maszyn w stolarni wykorzystywanych do obróbki drewna na ramy.

Sprawdź: Pomysł na biznes: Fotografia rodzinna i okolicznościowa

Odpowiedni zespół
W pracowni obrazów niezbędny jest odpowiedni zespół. Podstawą jest osoba (zwykle to sam właściciel), która zadba o wszystkie prace pod względem artystycznym. Na takim miejscu sprawdzą się fotografowie, plastycy, animatorzy kultury, pracownicy galerii sztuki itp. Dobrze, by zatrudniony obsługiwał specjalistyczne programy komputerowe i nowoczesne profesjonalne drukarki. W zespole nie może zabraknąć stolarza i szklarza (na starcie można podjąć współpracę z indywidualnymi rzemieślnikami). Przyda się też specjalista od promocji i reklamy, który zadba o propagowanie wiedzy na temat firmy i będzie pozyskiwał klientów.

Polecamy: Jak zająć się agroturystyką

Oferta skrojona na miarę
Do kogo skierowana jest oferta? Przede wszystkim zleceniodawcami takich firm są galerie sztuki, muzea, fotografowie, artyści plastycy, ale też i indywidualne prywatne osoby, które po prostu chcą mieć pięknie profesjonalnie oprawione zdjęcia np. z wakacji. Klientami mogą być także dekoratorzy wnętrz, korporacje, prywatne mniejsze firmy, które oprawiają zdjęcia i obrazy wiszące w biurowcach, ale i prezentujące się na rozmaitych targach i kongresach. Także osób zainteresowanych usługami pracowni oprawy zdjęć i obrazów jest sporo. Aby wszystkie zlecenia realizować sprawnie, potrzebna jest dobra organizacja pracy.

Jeśli uda się wynająć większą powierzchnię na pracownię, dodatkowo można samemu organizować wystawy prac artystów. Warto pamiętać, że taka pracownia nie tylko oprawia dzieła, ale też często sama przygotowuje pod względem technicznym ekspozycję w galerii czy muzeum. Dlatego warto zaopatrzyć się w składane drabiny, przenośne skrzynki z narzędziami, a nawet oświetlenie.

Dowiedz się: Jak zarabiać na byciu Świętym Mikołajem

Działania w sieci
We współczesnym świecie nawet typowo rzemieślnicze pracownie powinny działać w sieci. Podstawą działalności i kreowania dobrego wizerunku niemal każdej firmy jest profesjonalna dobrze wypozycjonowana strona internetowa. Można ją zrobić samemu lub zlecić takie zadanie agencji interaktywnej. Ważne, by szata graficzna strony była przejrzysta i estetyczna. Powinna ona także oddawać klimat pracowni. Warto pamiętać o tym, że w dużym stopniu szata graficzna służy reklamie i promocji firmy. Oczywiście estetyka to nie wszystko. Trzeba zadbać o takie podstawowe informacje jak: kontakt (nie tylko mailowy, ale także telefoniczny), biogram, zespół, oferta, czy galeria zdjęć.

Niezbędne formalności
Pracownię oprawy zdjęć i obrazów trzeba zarejestrować jak każdą firmę. Jeśli nie jest spółką, to podstawą jest wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Można to zrobić przez internet – ale tutaj trzeba dysponować profilem zaufanym na e-PUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) lub podpisem elektronicznym. Firmę można zarejestrować także w sposób tradycyjny w urzędzie gminy. Musisz sobie zdawać sprawę z tego, że za pośrednictwem wniosku CEIDG zgłaszasz siebie do ZUS jako płatnika składek. Natomiast do zgłoszenia siebie i swoich pracowników jako osoby ubezpieczone niezbędna będzie jeszcze wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Profesjonalna firma powinna założyć firmowe konto w banku i wyrobić pieczątkę oraz wizytówki. Do ważnych formalności można zaliczyć jeszcze ubezpieczenie pracowni.

Pomysł na biznes: Jak zostać właścicielem kiosku z prasą

Koszty inwestycyjne:
podstawowy remont lokalu – 5 tys. zł
niezbędne urządzenia (laminator, drukarka, komputer itp.) i materiały (papiery, szkło) – 25 tys. zł
strona internetowa – 1,5 tys. zł
SUMA: 31,5 tys. zł

Koszty miesięczne (w większym mieście):
najem lokalu o pow. 70 mkw – 5 tys. zł
składka preferencyjna ZUS (za właściciela firmy) - 488 zł
pensja dla stolarza i szklarza – 8 tys. zł
SUMA: 13,488 zł

Przychód miesięczny:
Dochód miesięczny (przed opodatkowaniem):
Jeśli założymy, że w miesiącu zrealizujesz 4 mniejsze wystawy w cenie 2 tys. zł każda i jedną dużą wystawę w cenie 12 tys i 4 mniejsze zamówienia indywidualne każde w cenie 300 zł.
SUMA: 21,2 tys. zł

Dochód przed opodatkowaniem:
SUMA: 7,712 zł

Marta Bulińska, pracownia oprawy zdjęć i obrazów, galeria I Do Art w Warszawie
Pracownia powstała z wielkiej pasji
Fotografia towarzyszy mi od dawna. Jak ktoś zacznie się tym interesować, to wciąga bardzo szybko. Z czasem okazało się, że jeszcze większą frajdę niż samo fotografowanie sprawia mi drukowanie fotografii, ekspozycja, dobór drewna na ramę, jego kolor, szukanie nowych materiałów. Od razu połknęłam bakcyla. I właśnie to połączenie mojej wielkiej pasji i tego jak dobrze się w tym czuję sprawiło, że powstało I Do Art. Nie jesteśmy tylko pracownią, ale i galerią. Można u nas drukować i oprawiać zdjęcia, grafiki, obrazy, ale można też swoje prace u nas zaprezentować. Jesteśmy w stanie przygotować kompleksowo wystawę na każdą skalę, ale chętnie podejmujemy się też małych wyzwań, takich jak np. oprawa i drukowanie zdjęć na domowe potrzeby. Współpracujemy z Zachętą, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Sztuki Współczesnej. Ale skala realizowanego zamówienia nie jest dla nas priorytetem,. Tak samo cieszą nas zlecenia dla dużych znanych galerii jak i małe prywatne zamówienia. Mamy własną stolarnię, w której powstają ramy z dowolnego drewna o dowolnym profilu, idealnie dopasowane do potrzeb. Pracuje z nami stolarz, który nie myli się nawet o milimetr, a na ramy dajemy dożywotnią gwarancję. Pracujemy na najlepszych papierach Fine Art. Mamy dostawców właściwie z całego świata i wszystkie materiały najwyższej jakości. Staramy się, żeby wyróżniała nas atmosfera. Dla nas I Do Art to drugi dom, jesteśmy niedużym zespołem, znamy się od lat i wkładamy w nasza pracę całe serce i dużo sił.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze