Tadeusz Rydzyk

i

Autor: Piotr Grzybowski/SUPER EXPRESS, shutterstock (2) Tadeusz Rydzyk

Kasa dla Rydzyka

Ponad 2 miliony złotych dla Tadeusza Rydzyka od rządu Morawieckiego! Na co poszły pieniądze?

2023-01-27 10:00

Blisko 2,2 miliona złotych - tyle pieniędzy trafiło z sześciu ministerstw na konta Fundacji Lux Veritatis i należącej do niej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Prezesem fundacji jest ojciec Tadeusz Rydzyk -informuje portal TVN24.pl Na jaki zbożny cel wysyłali kasę redemptoryście, urzędnicy? Interpelacje do poszczególnych ministerstw, w tej sprawie, skierowała Hanna Gill-Piątek z Polski 2050. Pomogła też interwencja senatorska Krzysztofa Brejzy z KO.

Jakie zbożne cele promuje rząd poprzez media o. Rydzyka?

Jak informuje portal TVN24.pl, umowy dotyczyły między innymi promowania wstąpienia do Wojska Polskiego, kampanii informacyjnych dotyczących czternastej emerytury oraz zmian podatkowych z Polskiego Ładu - wynika z odpowiedzi na interpelacje. 

Okazuje się, że np. MON wydało m.in. na promocję  służby wojskowej w TV Trwam 720 tys. zł. Według TVN24 MON zawarł umowę z Fundacją Lux Veritatis na emisję na antenie TV 40 odcinków programu 'Zostań żołnierzem RP', promującego służbę w Wojsku Polskim". Jak opisuje sprawę TVN24, "celem programu było zachęcenie kandydatów do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. Koszt jednego odcinka wyniósł 18.000 zł, co w telewizyjnych realiach nie jest wygórowaną kwotą" - czytamy w odpowiedzi udzielonej Brejzie, którą senator KO udostępnił na Twitterze. 

Kolejnym zbożńym celem była m.in. promocja Polskiego Ładu, a także realizacja kampanii informacyjno-edukacyjnych: czternastej emerytury, emerytury bez podatku oraz Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. 

Jak przekazał Piotr Patkowski wiceminister finansów umowa z Fundacją Lux Veritatis, została zawarta poza ustawą Prawo zamówień publicznych. Za łączną kwotę 299 000,70 zł. Za tą kwotę, TV Trwam, zrealizowała kampanii polegającą na emisji spotów informacyjnych dotyczącej zmian w prawie podatkowym.

Również - jak wymienia TVN24.pl- podobną umowę zawarło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Na jej mocy z kolei zrealizowano kampanię informacyjno-edukacyjną na temat: czternastej emerytury, emerytury bez podatku oraz Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Tu rachunek opiewał na 299.412,75 zł.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych z kolei, pod koniec maja ubiegłego roku MSZ zawarło umowę z Fundacją Lux Veritatis, na kwotę 95 250,00 zł. Z informacji przekazanych przez Piotra Wawrzyka wynika, że przedmiotem umowy była realizacja zadania publicznego pod nazwą "Trzej Generałowie", polegająca na produkcji trzech filmów dokumentalnych średniometrażowych pod wspólnym tytułem "Trzej generałowie". 

Oprócz tego MSZ wsparło Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - Akademii Nauk Stosowanych, która należy do Fundacji Lux Veritatis dotacją w kwocie 217 600,00 zł. Przedmiotem umowy była realizacja projektu pod nazwą "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019 - 2021 w Toruniu".

Jak dodaje TVN 24.pl zawarto kolejną, podobną umowę o wartości 212 560,00 zł. Jak wyjaśnił Piotr Wawrzyk wiceminister spraw zagranicznych, inicjatywy informacyjne i edukacyjne miały doprowadzić m.in. do wzmocnienia "kanałów współpracy pomiędzy MSZ, wyższymi uczelniami, samorządem i organizacjami pozarządowymi w regionie", czy "poszerzenia dyskusji i wiedzy w środowiskach lokalnych o procesach i wydarzeniach międzynarodowych istotnych z punktu widzenia polskiej racji stanu"- czytamy na TVN24.pl

Kto uchyla się od odpowiedzi, a kto nie wsparł ojca dyrektora?

Na interpelacje posłanki nie udzieliły KPRM, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości. Z kolei Ministerstwo Zdrowia przedłużyło termin odpowiedzi.

Umowy nie były zawierane z departamentem cyfryzacji, który jest częścią Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak informuje TVN24.pl, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że MAP "w 2021 i 2022 roku nie zawierało umów cywilnoprawnych oraz nie przekazywało żadnych środków finansowych w ramach dotacji, subwencji oraz innych pieniężnych i niepieniężnych przysporzeń majątkowych" z podmiotami wymienionymi w interpelacji.

"Podobnie było w przypadku Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Infrastruktury, a także Ministerstwa Sportu i Turystyki. Szef MSiT Kamil Bortniczuk poinformował, że "w bazie kontrahentów MSiT nie figurują podmioty wskazane w interpelacji" - cyztamy na portalu. 

Pieniądze to nie wszystko Rafał Brzoska
Sonda
Ile złotych miesięcznie mógłbyś przelewać ojcu Rydzykowi?

Dlaczego Polacy masowo odchodzą od Kościoła?

Powody mogą zaskakiwać. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Najnowsze