Gdzie w Warszawie zrobisz test na koronawirusa?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Gdzie zrobisz test na koronawirusa?

Ponad 700 zł za test na koronawirusa! Na wyniki trzeba czekać 5 dni

2020-10-09 6:57

Nawet 160 euro, czyli około 717 zł, trzeba zapłacić w prywatnych laboratoriach we Włoszech za test na obecność koronawirusa - poinformowali obrońcy praw konsumentów. Na podstawie monitoringu w ponad 150 przychodniach w sześciu regionach obliczyli, że średnia cena testu to 94 euro (ok. 421 zł).

Testy serologiczne, wykazujące przeciwciała, kosztują średnio 48 euro (ok. 215 zł), ale ich cena sięga czasem 90 euro (ok. 403 zł). Sytuację w placówkach prywatnej służby zdrowia m.in. w Lacjum, Kampanii, Piemoncie i Lombardii, gdzie można wykonać testy, przeanalizowała konsumencka organizacja Altroconsumo.

Jak odnotowała, nigdzie nie zapłaci się za test na obecność koronawirusa mniej niż 65 euro (ok. 290 zł). Testy takie można wykonywać prywatnie od niedawna. Ich wprowadzenie zbiegło się w czasie ze znacznym wzrostem zakażeń oraz gigantycznym przeciążeniem placówek publicznej służby zdrowia, do której punktów na badania ustawiają się coraz dłuższe kolejki.

W Rzymie do punktów typu drive-in trzeba stać w samochodowej kolejce nawet do 12 godzin. Czas oczekiwania na wyniki zwykłego testu sięga pięciu dni. W czwartek padł rekord dobowej liczby wykonanych testów: 128 tys.

SPRAWDŹ TAKŻE: Drożyzna w bankach. Klienci zapłacą za słabsze wyniki

Najnowsze