Zielone Świątki znikną z kalendarza świąt?
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywana Zielonymi Świątkami, to ważne święto w kalendarzu chrześcijańskim. Jest to święto ruchome, które wypada zawsze w niedzielę 7 tygodni po Niedzieli Wielkanocnej. W 2025 roku Zielone Świątki obchodzimy 8 czerwca.
Zielone Świątki mogą jednak zniknąć z kalendarza dni wolnych od pracy. Na początku lutego sejmowa komisja ds. petycji rozpatrzyła petycję złożoną przez posła Marcina Józefaciuka z Koalicji Obywatelskiej. Wnioskował w niej o uchylenie dnia Zielonych Świątek jako dnia ustawowo wolnego od pracy.
- Należy zauważyć, że dzień Zielonych Świątek zawsze wypada w niedzielę, która jest dniem wolnym od pracy - argumentował poseł Józefaciuk.
Zgodnie z jego zamierzeniem znowelizowana miałaby zostać ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Uchylone miałyby zostać dwa przepisy:
* art. 1 pkt 1 lit. g, wskazującego na pierwszy dzień Zielonych Świątek jako dzień wolny od pracy,
* art. 3, zgodnie z którym „wykonanie ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów i wszystkim ministrom”.
Bez zmian dla pracowników
Petycję oceniło sejmowe Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji. - "Zmiana polegająca na usunięciu z wykazu dni wolnych od pracy tych świąt, które przypadają zawsze w niedzielę, nie wpłynie przy tym na przysługujące pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta uprawnienie do uzyskania innego dnia wolnego od pracy, które wynika z art. 15111 § 1 k.p".
Biuro dodało również, że taka zmiana "nie wpłynie ona również na uprawnienia pracowników, którzy nie wykonują pracy w niedzielę", ponieważ "wymiar czasu pracy jest obniżany o 8 godzin przez każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela".
Dezyderat do ministerstwa rodziny
Posłowie z sejmowej komisji zajęli się tematem Zielonych Świątek i podjęli decyzję o przygotowaniu projektu dezyderatu do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemanowicz-Bąk, która może zadecydować w sprawie zmiany kalendarza świąt.
Dni ustawowo wolne od pracy 2025
1 stycznia (środa) – Nowy Rok,
6 stycznia (poniedziałek) – Święto Trzech Króli,
20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
1 maja (czwartek) – Święto Pracy,
3 maja (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja,
8 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych,
11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości,
24 grudnia (środa) – Wigilia (od 2025 roku, pierwszy raz jako dzień wolny),
25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie,
26 grudnia (piątek) – Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
![Super Biznes SE Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-b2RH-YnJp-Mda6_super-biznes-se-google-news-664x442-nocrop.jpg)