Potężna obniżka rachunków za prąd. Energia tańsza o 73 proc.!

2021-11-26 2:35
Ceny prądu
Autor: Pixabay Ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku mogą być nawet dwa razy wyższe

Jak obniżyć rachunki za prąd? Ze względu na wzrost cen prądu i ogólnie rosnące koszty utrzymania domu, Polacy szukają oszczędności, a produkcja energii elektrycznej na własny użytek to jedna z coraz bardziej popularnych opcji. Najnowsze badanie Sunday Polska przeprowadzone w październiku 2021 roku pokazuje, że inwestycja w fotowoltaikę skutecznie obniża koszty energii elektrycznej: średnio o 73 proc.

Niższe rachunki za prąd

Dla porównania, w lutym tego roku, właściciele paneli fotowoltaicznych deklarowali obniżenie rachunków średnio o 65 proc.. Co więcej, rośnie odsetek posiadaczy własnej elektrowni słonecznej bardzo dobrze lub dobrze oceniających jej funkcjonowanie. Jest ich już 84 proc., na początku roku takie zadowolenie deklarowało 77 proc. badanych. Fotowoltaika przynosi coraz większe korzyści finansowe. Średnio o 73 proc. spadają rachunki za prąd po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych. W poprzedniej edycji badania z lutego 2021 r. było to 65 proc. Rośnie również poziom zadowolenia: 84 proc. właścicieli fotowoltaiki bardzo dobrze lub dobrze ocenia funkcjonowanie przydomowej instalacji. W lutym 2021 r. wskaźnik ten wynosił 77 proc.. 

Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala na większe oszczędności: 86 proc. gospodarstw domowych zadeklarowało spadek rocznych kosztów energii przynajmniej o połowę. To o 12 pp. więcej niż w poprzedniej edycji badania. Oszczędności są również głównym argumentem za decyzją o inwestycji: już 63 proc. ankietowanych wybór fotowoltaiki motywuje przyszłymi oszczędnościami. Proces decyzyjny jest szybszy: 7 na 10 zainteresowanych fotowoltaiką planuje inwestycję w ciągu 24 miesięcy. W lutym 2021 r. 3/4 chętnych planowało inwestycję w ciągu trzech lat. Fotowoltaika jest coraz częściej postrzegana jako standardowy element prac budowalnych: montaż paneli fotowoltaicznych rozważa 65 proc. osób budujących domy i 54 proc. osób remontujących je.

dr hab. Tomasz Słomka: PiS jeszcze zatęskni za Merkel

Podwyżki cen prądu nie martwią właścicieli fotowoltaikiRosnące koszty energii elektrycznej przyspieszają zwrot inwestycji w przydomową elektrownię słoneczną. Obecnie wystarczy już nawet 5 lat od montażu, by wytwarzać własną energię niemal za darmo. Fotowoltaika przynosi realne oszczędności, co pokazuje najnowsze badanie Sunday Polska, przeprowadzone w październiku 2021. Właściciele paneli fotowoltaicznych obniżyli rachunki za prąd średnio o 73%. W przypadku 1/5 badanych koszty energii elektrycznej spadają od 90% do nawet 100%. Oszczędności z posiadania własnej mikroelektrowni najbardziej motywują do inwestycji, na co wskazuje 60% ankietowanych.

Sonda
Czy twój rachunek za prąd wzrósł w tym roku?

– Dzisiaj mamy najlepszy klimat inwestycyjny dla rozwoju fotowoltaiki w historii. Naszym klientom montujemy w każdym miesiącu około 1000 instalacji fotowoltaicznych w całej Polsce. Choć korzystny mechanizm przechowywania i odbioru energii przestanie obowiązywać od kwietnia przyszłego roku, fotowoltaika nadal będzie się opłacać. Rentowność inwestycji wydłuży się o rok-dwa lata, dlatego osoby, które chcą skorzystać najwięcej nie powinny zwlekać z decyzją. Do krótkiego czasu realizacji, który trwa od 2 do 4 tygodni, należy doliczyć jeszcze do 30 dni na przyłączenie instalacji do sieci – wyjaśnia Lidia Kłosowska, Dyrektor Marketingu i Wsparcia Sprzedaży w Sunday Polska.

Boom na fotowoltaikę trwa

Pozytywne nastawienie Polaków do technologii fotowoltaicznej odzwierciedlają także inne analizy. Od początku roku w Polsce przybyło 255 tysięcy mikroinstalacji. Zgodnie z danymi operatorów systemów dystrybucyjnych, ich liczba na koniec września wyniosła 713 tysięcy. Oznacza to wzrost o 56% w stosunku do 1 stycznia 2021 roku.

System opustów a net-billing – co warto wiedzieć?

Od kwietnia przyszłego roku w życie prawdopodobnie wejdzie nowy system rozliczania prosumentów, który wprowadza tzw. net-billing. Zgodnie z nim, właściciele mikroinstalacji będą musieli sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii, którą wprowadzają do sieci po cenach hurtowych. Jeżeli ich zapotrzebowanie na energię będzie większe niż własna produkcja, będą zobowiązani do zakupu energii po cenie detalicznej, czyli według szacunków 2,5 razy drożej.

Obecnie prosumenci mogą przechowywać do 80 proc. nadwyżek wyprodukowanego prądu w sieci energetycznej i każdy kto podłączy instalację do momentu wprowadzenia zmiany systemu rozliczania – nadal będzie mógł korzystać z tego rozwiązania przez najbliższe 15 lat.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze