Powrót do szkoły uderzy po kieszeni. Wyprawka za ponad 1700 złotych

2019-08-07 12:23 oprac. AG
Wyprawka szkolna
Autor: pixabay.com /CC0 fot. adonyig Wyprawka szkolna

W tym roku wyprawka szkolna wyjątkowo mocno uderzy rodziców po kieszeni. Szacuje się, że średnio polska rodzina wyda na dziecko, które idzie do szkoły, nawet 1718 złotych. Najwięcej pieniędzy pójdzie na przybory szkolne i ubrania.

Rodzice wysyłający dzieci do szkoły muszą mocno trzymać się za portfele. W tym roku wyjątkowo dużo będzie kosztowała szkolna wyprawka. Jedna trzecia osób, które zamierzają wydać więcej niż przed rokiem uważa, że ich sytuacja majątkowa uległa poprawie. Z badania firmy Deloitte wynika, że w nadchodzącym roku szkolnym polska rodzina wyda średnio 1718 złotych na szkolną wyprawkę. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem będzie to średnio 1388 zł, z dwojgiem 1898 zł, a z trojgiem aż 2742 zł.

Jak złożyć wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną - krok po kroku

W tym miesiącu wszyscy wybiorą się na zakupy – 69 proc. Polaków deklaruje, że na szkolne zakupy idą właśnie w sierpniu. Większość rusza do sklepów stacjonarnych. 60 proc. kupuje w księgarniach, 57 proc. w dyskontach, 54 proc. w hipermarketach. Co drugi Polak ubrania do szkoły kupuje w popularnych sieciówkach. Dla co drugiego wybór danego sklepu zależy od cen w nim oferowanych.

Z czego składa się wyprawka i co najwięcej kosztuje? Okazuje się, że największą część przeznaczonej puli stanowią ubrania codzienne – aż 17 proc. kwoty. Tylko 9 proc. ubrania sportowe. Średnio po 15 proc. idzie na zakup podręczników i książek. Na urządzenia elektroniczne (np. tablet) rodzice przeznaczają 12 proc. puli.

Nowe 500 plus już u milionów wnioskodawców

Niemal wszyscy rodzice sięgną po rządowe pieniądze na szkolną wyprawkę. W badaniu Deloitte 90 proc. ankietowanych przyznało, że weźmie pieniądze z programu "Dobry start" – 300 zł na dziecko.

Najnowsze