ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: Adam Nocoń Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Pracownicy ZUS narzekają na pensję i brak klimatyzacji. Kto wypłaci 500 plus i emerytury?

2021-07-16 12:34

Urzędnicy w Polsce nigdy nie mieli łatwo. Ich praca na ogół nie cieszy się szacunkiem choć jest niezwykle ważna w społeczeństwie. Znają to pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy grożą strajkiem. Domagają się podwyżek i lepszych warunków pracy - obecnie pracują po 12 godzin i to bez klimatyzacji. Kto w przypadku strajku będzie zlecał wypłaty świadczeń takich jak np. 500 plus czy emerytury?

Dramatyczne warunki pracy

Praca bez klimatyzacji i wiatraków w pokojach, w których temperatura przekracza 30 st. Celsjusza. Zdarza się też brak wody pitnej. Nawet do czterech nadgodzin dziennie i praca w weekendy, aby obsłużyć na bieżąco wypłatę tzw. trzynastych emerytów czy przeliczenia emerytur dla rocznika 1953 - tak w skrócie swoją codzienność opisują pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. A na horyzoncie zatrudnionych w ZUS czekają nowe obowiązki. Jak sami pisaliśmy, to właśnie Zakład przejmie od samorządów obsługę programu 500 plus oraz 300 plus, a także ubezpieczanie bezrobotnych, realizowanie bony mieszkaniowych i naliczanie za pracodawców składek i świadczeń.

ZOBACZ TAKŻE: ZUS wstrzymuje wypłatę zasiłków chorobowych. Trwają kontrole L4

Express Biedrzyckiej - Grzegorz Schetyna: Platforma sama nie wygra z PiS

Ile zarabia się w ZUS?

Jak podaje serwis money.pl, urzędnik ZUS z 10-letnim stażem otrzymuje za swoją pracę 3100 zł brutto (ok. 2200 zł na rękę), czyli niewiele więcej niż obecnie wynosi najniższe wynagrodzenie w Polsce - 2800 zł brutto. Starszy referent z 5-letnim stażem do domu przynosi pensję rzędu 1800-2000 złotych.

- Starsi i bardziej doświadczeni pracownicy masowo uciekają. Jest bardzo dużo wakatów do obsadzenia. Na miejsce odchodzących nie są jednak rekrutowani kolejni ludzie. Ich obowiązki są rozdzielane pomiędzy tych, którzy zostali, ale nie daje się im z tego tytułu żadnych dodatkowych pieniędzy – mówi cytowana przez money.pl Monika Ditmar, sekretarz zarządu głównego Związku Zawodowego Pracowników ZUS.

Sonda
Czy zatrudnieni w ZUS powinni więcej zarabiać?

Strajk i najazd na stolicę

Rozgoryczeni pracownicy ZUS i zrzeszające ich związki zawodowe przedstawiają szereg postulatów. - Podwyżka wynagrodzeń o tysiąc złotych, podniesienie nagród kwartalnych do minimum tysiąca zł netto, jasny system awansów i podwyżek, oszacowanie faktycznego obciążenia stanowisk pracy, półroczny (płatny) urlop dla poratowania zdrowia dla pracowników z działów obsługi klienta i trzymiesięczny urlop dla poratowania zdrowia dla pozostałych pracowników, a także zatrudnienie większej liczby pracowników - czytamy w money.pl.

Urzędnicy przekonują, że jeśli rozmowy z pracodawcą, które zaplanowane są na połowę sierpnia, nie przyniosą spodziewane efektu, to we wrześniu możemy spodziewać się ogólnokrajowego strajk w ZUS-ie. A gdy pracownicy ZUS odejdą od biurek by walczyć o poprawę warunków pracy, to obsługa i wypłata np. emerytur czy 500 plus można zostać opóźniona.

Źródło: money.pl

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze