Orlen wypracował 10,2 mld zł zysku netto w ub.r.

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express Orlen wypracował 10,2 mld zł zysku netto w ub.r.

Prezes Obajtek: Zgłosiłem do UOKiK zamiar przejęcia PGNiG

2021-05-10 16:59

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podał, na swoim profilu w serwisie społecznościowym Twitter, informacje, że złożył do UOKiK wniosek o przejęcie PGNiG. Ma to być kolejna wielka fuzja, na krajowym rynku paliwowo-energetycznym, po wcześniejszym przejęciu Energi i Lotosu. Rozpoczęły się już prace nad wnioskiem koncentracyjnym, który zostanie skierowany do Komisji Europejskiej. Jeżeli obie instytucje nie zgłoszą zastrzeżeń, dojdzie do połączenia obu firm.

PKN Orlen chce przejąć PGNiG

PKN Orlen złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oficjalny wniosek o zgodę na przejęcie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego. O tej decyzji poinformował, za pomocą Twittera, sam prezes polskiego giganta naftowego, Daniel Obajtek

- Złożyliśmy do @UOKiKgovPL wniosek o zgodę na przejęcie @GK_PGNiG. Po akwizycji Energi i zgodzie KE na połączenie z Lotosem, to kolejny ważny krok w budowie silnego koncernu multienergetycznego" – napisał Daniel Obajtek. Jak podkreślił, transakcja ta pozwoli Orlenowi na objęcie "pozycji lidera transformacji energetycznej w regionie - napisał na Twitterze prezes PKN Orlen.

Kolejna fuzja w drodze, Daniel Obajtek nie zwalnia

Jeszcze w lipcu zeszłego roku Komisja Europejska zezwoliła na fuzję Orlenu z Lotosem. Już wtedy przedstawiciele krajowego giganta naftowego informowali, że następnym krokiem będzie próba przejęcia PGNiG. Głównym celem działania prezesa Obajtka i spółki jest stworzenie polskiego koncernu multi-energetycznego. Premier Mateusz Morawiecki nie omieszkał poinformować przy okazji gratulacji dla Orlenu z powodu przejęcia Lotosu, że następnym krokiem ma być fuzja z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Ruch ten ma "zwiększyć synergie, które są na rynku detalicznym". 

Chwilę później prezes Daniel Obajtek oświadczył w mediach społecznościowych, że kierowane przez niego konsorcjum, rozpoczęło prace nad wnioskiem koncentracyjnym do Komisji Europejskiej. 

- Rozpoczynamy prace nad wnioskiem koncentracyjnym do KE dotyczącym przejęcia @GK_PGNiG przez @PKN_ORLEN. Jest to możliwe dzięki podpisanemu przez spółki porozumieniu o zachowaniu poufności. Chcemy efektywnie wykorzystać nasze doświadczenia do sprawnego przeprowadzenia akwizycji - pod koniec lipca zeszłego roku pisał, na Twitterze, prezes Obajtek.

Sonda
Czy zarząd PKN Orlen słusznie otrzymał wyższe wynagrodzenie niż rok wcześniej?
Super Raport 10.05 (Goście: Waldemar Buda - wiceminister funduszy, Andrzej Rozenek - Nowa Lewica) Sedno Sprawy: Ireneusz Raś
Najnowsze