Kopalnia i elektrownia Turów

i

Autor: Tomasz Golla/SUPER EXPRESS Przerwa w rokowaniach w sprawie Turowa. Kiedy Czesi powrócą do negocjacji?

Przerwa w rokowaniach w sprawie Turowa. Kiedy Czesi powrócą do negocjacji?

2021-06-18 7:30

Czechy przerwały negocjacje w sprawie Turowa. Kopalnia i elektrownia Turów są przedmiotem pozwu ze strony naszych południowych sąsiadów. Od kilku dni trwają negocjacje w sprawie podpisania międzynarodowej umowy odnośnie kopalni węgla kamiennego, która zadowoli obie strony konfliktu. W czwartkowy wieczór nastąpiła przerwa w rokowaniach. Przedstawiciele Republiki czeskiej mają powrócić do negocjacji w piątek rano.

Kopalnia Turów: Nastąpiła przerwa w negocjacjach na linii Czechy- Polska

"Delegacje już się rozstały. Rozmowy ze stroną czeską będą kontynuowane w piątek od samego rana” -powiedziała PAP Anna Nahajska z Wydziału Komunikacji Medialnej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Dodała, że w tej chwili nie można powiedzieć nic na temat dotychczasowego przebiegu negocjacji. „Prace wciąż trwają i na tym etapie nie komentujemy sprawy” – powiedziała. W czwartek w Pradze rozpoczęły się polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów. Ze strony polskiej biorą w nich udział m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, a także przedstawiciele resortu spraw zagranicznych.

Oba kraje cały czas dążą do uzyskania porozumienia

Minister środowiska Czech Richard Brabec podkreślił na konferencji prasowej, że intencją Czechów nie jest natychmiastowe zatrzymanie kopalni Turów. Obaj ministrowie zadeklarowali chęć zawarcia porozumienia w sprawie Turowa bez angażowania w to instytucji unijnych. Strona czeska zadeklarowała wycofanie skargi z TSUE po spełnieniu ich warunków przez Polskę.

W lutym br. czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni.

Sonda
Czy Polska powinna zapłacić Czechom 40-45 mln euro za wycofanie skargi z TSUE?
Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Rola technologii

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze