Kopalnia Turów

i

Autor: Anna Uciechowska / Wikipedia Czesi wysłali projekt umowy w sprawie kopalni Turów. Jakie są ich żądania?

Czesi wysłali projekt umowy w sprawie kopalni Turów. Jakie są ich żądania?

2021-06-15 7:26

Kopalnia węgla brunatnego Turów od dłuższego czasu jest kością niezgody między Republiką Czeską, a Polską. Nasi południowi sąsiedzi zarzucają, że kopalnia wpływa bardzo niekorzystnie na środowisko naturalnie po ich stronie granicy. W związku z tym Czechy postanowiły, kilka tygodni temu, złożyć pozew do TSUE. Teraz czeski minister środowiska, Richard Brabec donosi na Twitterze, że do Warszawy został wysłany projekt umowy międzynarodowej, którego przyjęcie przez stronę polską wiązałoby się z wycofaniem pozwu. Czego żądają Czesi?

Kopalnia Turów: Czechy wysyłają do Polski projekt umowy międzynarodowej

Według niego projekt zawiera warunki, których spełnienia przed wycofaniem pozwu z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) i po jego wycofaniu domagają się Czesi. Brabec zapowiedział, że negocjacje rozpoczną się w czwartek. Przed tygodniem czeski rząd polecił Brabcowi i ministrowi spraw zagranicznych Jakubowi Kulhankowi wynegocjowanie umowy międzyrządowej.

Jakie są warunki zawarte w umowie?

Szczegółów wysłanego do Warszawy projektu nie ujawniono. Według wcześniejszych deklaracji Brabca Polska ma m.in. obowiązek pokrycia kosztów budowy nowych i wzmocnienia istniejących źródeł wody w rejonach miast Frydlant i Hradek nad Nysą. Zgodnie z czeską propozycją Polska będzie musiała udostępnić wszystkie informacje na temat wpływu wydobycia w polskiej kopalni na środowisko naturalne w Czechach. Umowa ma także zobowiązać Polskę do przyjmowania czeskich inspektorów.

W lutym br. czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni.

Sonda
Czy Polska powinna zapłacić Czechom 40-45 mln euro za wycofanie skargi z TSUE?
Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze