Mateusz Morawiecki

i

Autor: AP Luzowanie obostrzeń. Dyskoteki, kina i teatry z nowymi limitami

Spór z Czechami o kopalnię Turów nie został rozwiązany. Polska ma zapłacić odszkodowanie

Wydawało się, że polska i czeska strona doszły już do porozumienia, ale zgody jeszcze nie ma. We wtorek rano pojawiły się informacje sugerujące, że rząd w Pradze wycofa skargę na Polskę z TSUE. Do tego jednak nie doszło. - Wycofanie skargi z TSUE ma się odbyć po podpisaniu finalnego porozumienia, co jest oczywiste przy tego typu umowach - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.

Skarga do TSUE ws. kopalni Turów

W poniedziałek podpisaliśmy protokół, z którego wynika, że po przyjęciu umowy bilateralnej przez stronę polską i czeską, skarga ws. Turowa zostanie wycofana z TSUE – powiedział we wtorek PAP wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Soboń w rozmowie z PAP sprecyzował ustalenia, które zapadły w poniedziałek w rozmowach ze stroną czeską ws. kopalni węgla brunatnego Turów. „Wczoraj podpisaliśmy protokół, z którego wynika, że po przyjęciu umowy bilateralnej przez stronę polską i czeską skarga ws. Turowa zostanie wycofana z TSUE” - powiedział wiceminister. Jak podkreślił, nie ma tu „wątpliwości, jakie są intencje obu stron”.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek, po rozmowach z premierem Czech Andrejem Babiszem ws. kopalni Turów, że jesteśmy bliscy porozumienia i że "w wyniku tego porozumienia Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE". Według agencji Reutera, premier Czech Andrej Babisz powiedział we wtorek w Brukseli, że jego "rząd nie planuje wycofania pozwu, który wytoczył Polsce w sprawie kopalni Turów, ponieważ nie osiągnięto jeszcze porozumienia".

ZOBACZ: Oszałamiający majątek Mateusza Morawieckiego i jego żony. Miliony na koncie i mnóstwo nieruchomości

Müller tłumaczył, że umowa kierunkowa zakłada, że Polska podejmie wspólne działania ze stroną czeską, jeśli chodzi o tematy środowiskowe związane m.in. z ochroną wód gruntowych po stronie czeskiej oraz polskiej. - Polska na współfinansowanie tych celów środowiskowych, geologicznych przeznaczy między 40 a 45 mln euro, na projekty wieloletnie w zakresie tych tematów środowiskowych - mówił.

Sonda
Czy popierasz decyzję o zakazie wydobycia węgla brunatnego w kopalni w Turowie?
Super Raport 24.05 (Leszek Balcerowicz - FOR, były minister finansów i prezes NBP oraz Tomasz Trela - Nowa Lewica), Sedno Sprawy: Waldemar Kraska

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze