puste półki w Wielkiej Brytanii

i

Autor: EASTNEWS

Wielka Brytania

Puste półki w sklepach w Wielkiej Brytanii! Jajek nie ma nawet na wsi

2023-03-02 16:42

Jak podaje portal farmer.pl w Wielkiej Brytanii produkcja jaj spadła do najniższego poziomu od dziewięciu lat. Jajek zabrakło w na sklepowych półkach, oraz na wsi. Rolnicy wskazują, że winna jest ptasia grypa, Brexit, oraz skutki gospodarcze wojny na Ukrainie.

W Wielkiej Brytanii brakuje jajek! Są również problemy z warzywami

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, problemy w Wielkiej Brytanii z brakiem jaj mogą występować nawet przez kolejny rok. Z kolei Portalspozywczy.pl podaje, że zapotrzebowania na jaja jest coraz większe, a supermarkety chcą importować je za granicy, co z kolei nie podoba się brytyjskim rolnikom. W Wielkiej Brytanii brakuje także pomidorów i papryki.

Rolnicy wskazują, że problemem była ptasia gryp na dużą skalę, wyższe koszty spowodowane wojna na Ukrainie, a także skutki Brexitu, tj. problemy z handlem międzynarodowym i niedobór pracowników. Portal farmer.pl podaje, że "cegiełkę" dołożyły susze spowodowane globalnym ociepleniem. 

W Polsce jajek nie zabraknie, ale za mogą być droższe

Jak podaje portalspozywczy.pl w Polsce nie powinno zabraknąć jajek, ale ich ceny wzrosły już o 70-90 proc. To również skutek ptasiej grypy i wyższych kosztów produkcji. Jak powiedziała portalowi Barbara Woźniak, pełnomocnik zarządu Ferm Drobiu nie prognozuje się aby surowca miało zabraknąć mimo rosnących cen - Polska dalej jest potęga na rynku jaj.

Pieniądze to nie wszystko Paweł Szrot
Sonda
Czy uważasz, że ceny podstawowych produktów żywieniowych są zbyt wysokie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze