Quiz PRL

QUIZ PRL. Tak się żyło w stanie wojennym. Urodzeni po 81. roku nie mają szans na komplet punktów

Przenieśmy się do mrocznego okresu najnowszej historii Polski. 13 grudnia 1981 roku Polacy obudzili się w zupełnie innym kraju. Zamiast niedzielnego "Teleranka", w telewizji zobaczyli generała Wojciecha Jaruzelskiego, który ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. To wydarzenie na zawsze zmieniło życie milionów Polaków i pozostawiło niezatarte piętno w zbiorowej pamięci narodu.

QUIZ PRL. Tak się żyło w stanie wojennym. Urodzeni po 81. roku nie mają szans na komplet punktów

Stan wojenny to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w powojennej historii Polski. Dla starszego pokolenia to wciąż żywe wspomnienia, dla młodszych – często trudna do wyobrażenia przeszłość.

W naszym cyklu QUIZY SE przygotowaliśmy  QUIZ z czasów PRL, , który sprawdzi Twoją wiedzę o codziennym życiu Polaków w tym wyjątkowym okresie. Zanim przystąpisz do rozwiązywania, przeczytaj, jak wyglądała rzeczywistość stanu wojennego.

Szara codzienność w cieniu ZOMO

Stan wojenny to nie tylko polityczna decyzja – to codzienne zmagania zwykłych ludzi z rzeczywistością, która z dnia na dzień stała się jeszcze trudniejsza. Koksowniki na ulicach, przy których grzali się zmarznięci przechodnie, wszechobecne patrole ZOMO, godzina milicyjna i charakterystyczne komunikaty "rozmowy kontrolowane" w słuchawkach telefonów – to tylko niektóre z obrazów, które na stałe wpisały się w pamięć pokolenia stanu wojennego.

Noc internowań i opór społeczeństwa

Dla działaczy Solidarności noc z 12 na 13 grudnia oznaczała internowanie – tysiące osób zostało wyrwanych ze swoich domów i osadzonych w ośrodkach odosobnienia. Na ulicach pojawiły się czołgi i wozy opancerzone, a władza wprowadzała kolejne ograniczenia swobód obywatelskich. Symbolem oporu stały się Msze za Ojczyznę, odprawiane przez księży takich jak Jerzy Popiełuszko, który później zapłacił za swoją działalność najwyższą cenę.

Język stanu wojennego

Młodsze pokolenia mogą dziś nie rozumieć, co kryje się za określeniami takimi jak "blondyna" (tak nazywano milicyjną pałkę) czy dlaczego wyświetlanie "Czasu Apokalipsy" w kinie Moskwa stało się symbolicznym obrazem tamtych dni. Dla tych, którzy urodzili się po 1981 roku, rzeczywistość stanu wojennego może wydawać się odległą historią, trudną do wyobrażenia w dzisiejszych czasach pokoju i wolności.

Sprawdź swoją wiedzę

Przygotowany quiz sprawdzi, ile pamiętasz z tamtych czasów lub ile wiedzy o nich zdołałeś przyswoić z opowieści rodzinnych i lekcji historii. Pytania dotyczą zarówno kluczowych wydarzeń historycznych, jak i szczegółów życia codziennego w czasie stanu wojennego. Od dat i postaci historycznych, przez elementy kultury popularnej, aż po szczegóły życia codziennego – ten test pokaże, czy potrafisz przenieść się myślami do Polski sprzed ponad 40 lat.

Lekcja historii dla młodego pokolenia

Szczególnie dla młodszych czytelników będzie to nie tylko sprawdzian wiedzy, ale też lekcja historii – przypomnienie, że wolność, którą dziś się cieszymy, została wywalczona przez poprzednie pokolenia w czasach, gdy nawet rozmowy telefoniczne były kontrolowane, a wyjście na ulicę po godzinie 22:00 mogło skończyć się zatrzymaniem przez patrol ZOMO.

Sprawdź, czy znasz odpowiedzi na wszystkie pytania i przekonaj się, jak dobrze rozumiesz ten trudny okres w historii Polski.

QUIZ PRL. Tak się żyło w stanie wojennym. Urodzeni po 81. roku nie mają szans na komplet punktów

QUIZ PRL. Tak się żyło w stanie wojennym. Urodzeni po 81. roku nie mają szans na komplet punktów
Pytanie 1 z 15
Kiedy dokładnie zaczął się stan wojenny?
Rocznica stanu wojennego. Polacy przeżyli piekło! [ZDJĘCIA]
Groby ofiar Stanu wojennego. Górnicy z kopalni Wujek, demonstranci. Niezapomniani
Grudziądzkie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Posłuchaj relacji:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze