Prezenty, których nikt nie chce dostać. Sprawdź, zanim zaliczysz wpadkę!

i

Autor: brak danych

Raport: Jakie prezenty na święta Polacy kupią, a jakich sami nie chcą dostać?

2018-11-28 14:32

Niektórzy z nas już rozpoczęli świąteczne zakupy, inni dopiero planują je zrobić, jednak jak co roku wielu Polaków ogarnie świąteczna gorączka zakupowa. Publikujemy więc raport o tym, jakie prezenty Polacy zamierzają kupić swoim bliskim, jakie sami chcieliby dostać, a jakie uznają za zupełnie nietrafione.

Trendy i gusta Polaków, jeśli chodzi o prezenty pod choinkę, zmieniały się razem z naszą rzeczywistością. Według raportów i artykułów dostępnych w zbiorach Biblioteki Narodowej w latach 80-tych XX wieku Polacy marzyli m.in. o pomarańczach, wódce, torciku wedlowskim, rowerze BMX czy radiomagnetofonie Wilga oraz, w późniejszym czasie, o komputerze ZX Spectrum. Z czasem zaczęliśmy marzyć o klockach Lego, ekspresach do kawy, aparatach cyfrowych i oczywiście nowoczesnych telefonach.

W tym roku Allegro ponownie zapytało Polaków, co planują kupić na prezent świąteczny? Najwięcej osób zadeklarowało chęć zakupu dla bliskich perfum i kosmetyków. Popularne są też słodycze, a dalej biżuteria, produkty związane z hobby czy książki i e-booki. W stosunku do poprzednich lat wzrosła też ilość osób, które zapowiedziały, że prezentami jakimi obdarzą bliskich, będą alkohol, bielizna oraz wyposażenie domu. Wyraźnie za to spada chęć dawania bliskim pieniędzy.

Ten ostatni spadek jest o tyle ciekawy, że w przypadku prezentów, które sami chcielibyśmy dostać, gotówka jest w TOP 6. Najbardziej jednak Polacy marzą o elektronice i AGD. Chętnie przyjęlibyśmy też kosmetyki, perfumy oraz prezenty, które związane będą z naszym hobby. Choć innych chętnie obdarzamy wyposażeniem domu, to sami już nie tak bardzo na taki prezent wyczekujemy. Niewielu marzy też o alkoholu pod choinką, choć przecież sami go innym kupują.

Jakie prezenty zaś uznajemy za całkowite faux pas świąteczne? Polacy nie chcą dostawać wódki (ale już Whisky nie gardzą). Według raportu Allegro nie podobają nam się też garnki czy „zbieracze kurzu”, czyli zbyteczne elementy wystroju wnętrz. Dość mamy też żeli pod prysznic oraz rzeczy, które akurat w zimie bardzo się przydają: skarpet, czapek, szalików czy rękawiczek.

Artykuł opracowaliśmy na podstawie raportu z badania "Ulubione prezenty Polaków 2018", przeprowadzonego wspólnie przez Allegro i Mobile Institute.

Najnowsze