Każda osoba, która otrzyma niższą pensję za styczeń, dostanie wyrównanie

i

Autor: shutterstock Każda osoba, która otrzyma niższą pensję za styczeń, dostanie wyrównanie

Raty kredytów mieszkaniowych w górę nawet o 800 zł

2021-12-21 10:05

Stopa referencyjna może w przyszłym roku sięgnąć nawet 4,25 proc. To dramat dla kredytobiorców. W takiej sytuacji miesięczna rata kredytu może pójść w górę nawet o 800 zł. Niestety, wszystko wskazuje na to, że taki czarny scenariusz jest możliwy. Inflacja pędzi jak szalona. By niwelować jej skutki, trzeba będzie podnosić stopy procentowe. Nawet jeśli będzie to podnoszenie systematyczne, to ostatecznie uderzy bardzo mocno po kieszeni kredytobiorców.

Kredyty mieszkaniowe coraz droższe. Stopy procentowe w górę

Inflacja szaleje. Podwyżki cen rozpędzone są do granic możliwości. Sytuację mają wyhamować podwyżki stóp procentowych, które docelowo mogą w ciągu przyszłego roku dojść do poziomu nawet 4, 5 proc. Już w styczniu jest bardzo prawdopodobna podwyżka stóp proc. o 50 punktów bazowych. Rada Polityki Pieniężnej, która decyduje o podnoszeniu lub obniżaniu stóp procentowych, będzie musiała jeszcze kilka razy w ciągu roku podnieść stopy procentowe. Jak to może przełożyć się na raty kredytów? Jak wylicza dla money.pl Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera, w takiej sytuacji raty dla kredytów wziętych w okresie niskich stóp procentowych, mogłyby poszybować względem października o nawet 800 zł. Jako przykład wzięto klasyczny kredyt na 300 tys. zł na 25 lat z marżą 2,61 proc. Gdyby stopa referencyjna NBP wzrosła do 4,5 proc., to WIBOR mógłby wynieść trochę ponad tę wartość. Przykładem skrajnym jest więc w naszym przypadku WIBOR na poziomie 4,85 proc.

Tańczące z promocjami 17.12
Sonda
Brałeś kredyty w 2020 roku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany