NFZ, Narodowy Fundusz Zdrowia

i

Autor: Andrzej Bęben

Refundacja sprzętu ortopedycznego w ramach NFZ

2020-03-03 11:13

Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z pomocy państwa przy zakupie niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego lub ortopedycznego. Nie zawsze refundacja w całości pokrywa koszt zakupu a on sam przysługuje zwykle raz na kilka lat.

Refundacją sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego zajmują się w Polsce dwie instytucje - NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) i PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

Zasady refundacji sprzętu rehabilitacyjnego w ramach NFZ reguluje rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29.05.2017 r. w sprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Rozporządzenie zawiera szczegółowy wykaz refundowanych wyrobów medycznych, ustala kryteria ich przyznawania i wysokość twego udziału własnego, a także dokładnie określa, jak często można je otrzymać i na jakie dofinansowanie można liczyć (również w razie konieczności naprawy). Na tej podstawie bezpłatnie lub za częściową odpłatnością możesz dostać m.in. aparaty ortopedyczne, gorsety, protezy kończyn, ortezy, obuwie ortopedyczne, kule, laski, wózki inwalidzkie (również elektryczne), materace przeciwodleżynowe, pasy przepuklinowe, aparaty słuchowe, cewniki, inhalatory, okulary, peruki, pieluchomajtki i inne.

Krok pierwszy – zlecenie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego

Wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Zdrowia na zakup sprzętu ortopedycznego lub rehabilitacyjnego możesz uzyskać pod warunkiem przedstawienia zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne („zlecenie na zaopatrzenie w wyrób medyczny będący przedmiotem ortopedycznym lub środkiem pomocniczym”), które wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (np. na pomoce optyczne dla niedowidzących – okulista, aparat słuchowy – laryngolog, pieluchomajtki – urolog, chirurg, neurolog, lekarz POZ). W przypadku tzw. zaopatrzenia comiesięcznego (np. pieluchomajtki) zlecenie wystawia lekarz rodzinny. Zlecenie wystawione przez lekarza ważne jest 30 dni od daty wystawienia.

Uwaga! Jeżeli starasz się o zlecenie np. na sprzęt niezbędny przy nietrzymaniu moczu, powinieneś zgłosić lekarzowi konkretnie, co chciałbyś odbierać, np. pieluchomajtki, podkłady, wkłady anatomiczne. Musi to być zaznaczone na zleceniu, inaczej NFZ przyzna ci refundację tylko na jeden rodzaj sprzętu.

Ważne!

Jeśli użytkowanie danego wyrobu medycznego staje się niemożliwe, możesz starać się o skrócenie czasu jej użytkowania. Najpierw musisz zgłosić się do lekarza, który wystawi zlecenie przedterminowego zaopatrzenia w wyrób medyczny. Będzie ono zawierało odpowiednie uzasadnienie, potwierdzające zmiany w stanie fizycznym pacjenta. Potem zlecenie musisz potwierdzić przez oddział NFZ, właściwy ze względu na twoje miejsca zamieszkania.

Krok drugi – potwierdzenie zlecenia do refundacji

Uzyskanie zlecenia od lekarza nie wystarczy. Aby NFZ zrefundował ci zakup sprzętu, musisz jeszcze potwierdzić zlecenie w oddziale NFZ, na terenie którego jesteś zameldowany. Możesz otrzymać refundację NFZ tylko tych wyrobów medycznych, które są wymienione w rozporządzeniu ministra zdrowia. Minister zdrowia określił również udział procentowy Funduszu w odbieranych wyrobach oraz limity ilościowe i kwotowe. Limit ilościowy oznacza, że pacjent może otrzymać refundację tylko na wskazaną ilość przedmiotów np. 60 szt. pieluchomajtek na miesiąc. Natomiast limit kwotowy oznacza, że maksymalna odpłatność NFZ wyniesie 70% lub 100% limitu, w zależności od rodzaju odbieranego zaopatrzenia.

Ważne! Jeżeli cena przedmiotu lub środka pomocniczego jest niższa niż limit, wówczas maksymalna refundacja NFZ wyniesie 70% lub 100% ceny, a nie limitu.

W przypadku zaopatrzenia comiesięcznego NFZ wydaje kartę, która ważna jest przez rok, z tą kartą należy regularnie zgłaszać się do lekarza rodzinnego po kolejny druk zlecenia i pieczątkę w karcie. Lekarz może wystawić wniosek na jeden, dwa, a maksymalnie na trzy miesiące z góry.

Krok trzeci – zakup wyrobu medycznego

Z potwierdzonym zleceniem udajesz się więc do wybranego przez ciebie sklepu medycznego, punktu ortopedycznego, zakładu optycznego, punktu protetyki słuchu czy apteki na terenie całego kraju (warunek – placówka musi mieć podpisaną umowę z NFZ), żeby otrzymać potrzebny sprzęt. Wykaz takich miejsc można znaleźć w siedzibach NFZ i na ich stronach internetowych. Masz prawo wybrać rodzaj i typ wyrobu medycznego zgodnie ze zleceniem spośród ofert różnych producentów, jednak musisz pamiętać, że NFZ finansuje wyroby medyczne tylko do wysokości limitu określonego przez ministra zdrowia. Jeśli cena wybranego produktu jest wyższa niż cena określona limitem, musisz dopłacić różnicę między ceną brutto a kwotą refundacji. Każda placówka, która ma podpisaną umowę z NFZ, ma obowiązek zapewnić co najmniej jeden wyrób medyczny w cenie, która nie przekracza limitu finansowania określonego przez ministra zdrowia. Wykaz wyrobów wydawanych na zlecenia oraz wysokość limitu dofinansowania z budżetu NFZ na poszczególne przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze jest umieszczony w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych.

Uwaga! Przysługuje ci także prawo do naprawy niektórych wyrobów medycznych ujętych w wykazie w ramach limitu ceny tej naprawy - np. obuwie ortopedyczne, wózki inwalidzkie. Trzeba wypełnić zlecenie naprawy i potwierdzić je w oddziale NFZ właściwym ze względu na twoje miejsce zamieszkania.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze