NOWA waloryzacja emerytur! Emeryci dostaną dodatkowe tysiące złotych! ZUS potwierdza

2020-06-09 11:00 ŁT
Najniższa waloryzacja 80 zł
Autor: Shutterstock Najniższa waloryzacja 80 zł

Waloryzacja emerytur to niezwykle ważny mechanizm nie tylko dla obecnych, ale również przyszłych emerytów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wyjątkowo wysokiej waloryzacji świadczeń emerytalnych. Na kontach i subkontach klientów ZUS przybyło 234 mld złotych kontach w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Niektórzy z nich po waloryzacji emerytur wzbogacili się nawet o 76 tysięcy złotych.

Rekordowa waloryzacja emerytur
Waloryzacja przyszłych emerytur gromadzonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych następuje co roku 1 czerwca ZUS rozpoczyna waloryzację środków zgromadzonych na kontach i subkontach ubezpieczonych, w tym waloryzacje kapitału początkowego. Jak ZUS waloryzuje przyszłe świadczenia? Środki zgromadzone na głównym koncie rosną o określony procent. Wysokość waloryzacji konta zależy od inflacji (wzrostu cen towarów i usług) oraz od przypisu składek (wzrostu płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. Z kolei waloryzacja subkonta to pochodna dynamiki wzrostu PKB za ostatnie 5 lat.

ZOBACZ TAKŻE: Nie ma wypłat 500 plus. Świadczenie zmniejszone! Ile dostaniesz pieniędzy?

- Waloryzacja na poziomie 108,9 proc. na koncie, czy 105,7 proc. na subkoncie daje nam wzrost naszego kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym dziś na żadnej lokacie. Wskaźnik 108,9 pozwala uzyskać przyrost stanu konta o wartości 450 tys. zł o kwotę 40,2 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to waloryzacja doprowadzi do dopisania aż 76 tys. zł - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

SPRAWDŹ TEŻ: EMERYCIE! Tak dostaniesz 14-tą emeryturę od rządu! Sprawdź!

Waloryzacja emerytur 2020. Co dalej?
Kolejnym krokiem, po wykonaniu waloryzacji rocznych, jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2019 r. Zakład, jak co roku, rozpocznie tworzenie IOSKU po zakończeniu waloryzacji. Po tym etapie trafią one w formie elektronicznej na PUE ZUS na profile ubezpieczonych. Jak zaznaczył ZUS, w tym roku nie zostanie bowiem przeprowadzona akcja wysyłki do ubezpieczonych wersji papierowej informacji, chyba że ubezpieczony wyrazi takie żądanie - czytamy w komunikacie ZUS.

Super Raport 8 VI (goście: Zandberg, Broniarz)
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze