Waloryzacja rent i emerytur

i

Autor: Getty images Waloryzacja rent i emerytur

Rekordowa waloryzacja emerytur. Emeryci oszaleją ze szczęścia [TABELA]

2021-07-07 14:25

Waloryzacja rent i emerytur 2022. Przyszłoroczna waloryzacja świadczeń emerytalnych według zapowiedzi rządu to aż 4 proc. Wydaje się sporo, ale biorąc pod uwagę radykalną drożyznę, która szczególnie uszczupla portfele najbiedniejszych seniorów, to ostatecznie mogą oni nie dostać ani złotówki podwyżki! Dlatego pojawiła się nowa propozycja wskaźnika waloryzacji rent i emerytur - 5,4 proc.! To najwyższa podwyżka dla emerytów od 12 lat!

Rekordowa waloryzacja rent i emerytur

Najbliższa waloryzacja świadczeń dla seniorów może okazać się kolosalna! Obecnie rząd Mateusza Morawieckiego ustalił wskaźnik waloryzacji rent i emerytur 2022 na poziomie 4 proc. To dużo, jednak w czasie, gdy inflacja jest na wyższym poziomie, to finalnie do kieszeni emerytów i rencistów nie trafi żadna podwyżka, bo całość waloryzacji rent i emerytur zostanie zjedzona przez szalejącą w Polsce drożyznę. Z tego powodu eksperci emerytalni już teraz biją na alarm. - Wskaźnik inflacji w najbliższych miesiącach osiągnie poziom 5 proc. Takie głosy płyną także od członków Rady Polityki Pieniężnej – mówi dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego, cytowany przez "Fakt". Na tej podstawie szacują, że waloryzacja rent i emerytur w 2022 roku wyniesie 5,4 proc.

Na jakie podwyżki mogliby liczyć emeryci i renciści przy waloryzacji rent i emerytur na poziomie 5,4 proc.? Byłyby to najwyższa podwyżka świadczeń od 12 lat! W takim wariancie minimalna emerytura wzrosłaby o ok. 57 zł na rękę! Poniżej przedstawiamy tabelkę waloryzacyjną 5,4 proc.

ZOBACZ: Wojna o emerytury bez podatku! Czy emeryci coś dostaną? [TABELA]

Czy PPK zapewni nam godne emerytury?

Jak jest wyliczana waloryzacja rent i emerytur?

Rządzący założyli, że tegoroczny poziom inflacji wyniesienie nieco mniej - 4 proc. Dodatkowo PiS zaproponował niższą - od obiecanych w ostatnich wyborach parlamentarnych, kwotę przyszłorocznej płacy minimalnej. A w waloryzacji rent i emerytur 2022 namieszać może jeszcze Polski Ład, który zakłada kwotę wolną od podatku dochodowego w wysokości 30 tys. zł - co sprawi, że emerytury do poziomu ok. 2,5 tys. zł brutto będą zwolnione z podatku.

Przypomnijmy, że waloryzacja emerytur i rent jest obliczana na podstawie dwóch czynników: inflacji oraz średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - ten drugi elementem ze składowych wskaźnika waloryzacji, poznamy na początku przyszłego roku.

Sonda
Czy waloryzacja rent i emerytur na poziomie 5,4 proc. jest wystarczająca?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze