Rewolucja w emeryturach! Nowa waloryzacja rent i emerytur

i

Autor: grafik

Rewolucja w emeryturach. Nowa waloryzacja rent i emerytur 2021 [TABELA]

2020-11-03 7:42

Nowa waloryzacja rent i emerytur 2021. Jak co roku polscy seniorzy mogą liczyć na przyszłoroczną waloryzację swoich świadczeń. Na razie rząd przewiduje, że od 1 marca 2021 roku renty i emerytury będą podwyższone o 3,84 proc., ale jeszcze nie wszystko przesądzone. Przez rosnące ceny towarów i usług, przyszłoroczne podwyżki mogą być wyższa niż zakładał rząd i wynieść nawet 4 - 4, 5 proc.

Waloryzacja rent i emerytur 20211 marca to dzień, na który każdego roku z niecierpliwością czekają wszyscy emeryci i renciści w Polsce, bo od tej daty mogą liczyć na zwiększenie swoich rent i emerytur. Dzięki wprowadzeniu corocznej waloryzacji  świadczenia otrzymywane przez seniorów nie powinny tracić na wartości, ale wysokość podwyżki w dużej mierze zależy od tego, co dzieje się w gospodarce. Na razie koronawirus pustoszy nie tylko zdrowie, ale i portfele najstarszych Polaków, którym żyje im się coraz gorzej. Z dnia na dzień wszystko drożeje, a wielu seniorów staje przed dramatycznym wyborem – wydać pieniądze z emerytury na leki czy na jedzenie. Starsi Polacy, którzy nie mają już sił czy możliwości, żeby dłużej pracować mogą już liczyć tylko na coroczną waloryzację swoich rent i emerytur. Dlatego tak ważne jest, by choćby w niewielkim stopniu zrekompensować im stały wzrost cen.

ZOBACZ TAKŻE: Tajemnicza torba Kaczyńskiego. Wiemy, gdzie robi zakupy [ZDJĘCIA]

Sonda
Waloryzacja rent i emerytur w Polsce powinna być:

Liczy się wzrost cen i pensji

O tym, jaka będzie ostatecznie wysokość waloryzacji w 2021 roku dowiemy się w lutym przyszłego roku, kiedy GUS ogłosi wysokość inflacji, czyli tempo wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w gospodarstwach emeryckich oraz tempo, w jakim rosły pensje w 2020 roku. Jest jednak szansa, że podwyżki świadczeń dla seniorów będą większe, ponieważ wzrost cen w tym roku (zwłaszcza w obliczu drugiej fali koronawirusa) może się okazać wyższy niż prognozował rząd.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Ogromny spadek emerytur! Setki tysięcy Polaków dostaną niższą emeryturę

– To paradoksalnie dobra informacja dla emerytów, bo dzięki wysokiej w tym roku inflacji świadczenia będą wyższe. Szacujemy, że w lutym 2021 r., gdy poznamy ostateczną wielkość inflacji w całym roku 2020, rząd zmieni przyjęty wskaźnik waloryzacji emerytur z 3,84 proc. do 4 - 4,5 proc. – ocenia Antoni Kolek (32 l.), prezes Instytutu Emerytalnego.

Podwyżka dla wszystkich seniorów

Coroczna marcowa waloryzacja dotyczy  wszystkich emerytów i rencistów. Podwyżkę dostaną także osoby na świadczeniach przedemerytalnych, kompensacyjnych i pomostówkach. Wyższe świadczenia otrzymają zarówno seniorzy, którym emerytury i renty wypłaca ZUS (np. górnicy, pielęgniarki, nauczyciele) jak i KRUS (rolnicy). Tak samo Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wypłaci wyższe świadczenia emerytowanym funkcjonariuszom policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu oraz strażakom, Wojskowe Biuro Emerytalne MON - emerytowani żołnierzom, a Biura Emerytalnego Służby Więziennej – pracownikom więziennictwa.

Tłumy protestujących na ulicach Warszawy. Policja zabezpiecza strajk
Najnowsze