Gigantyczna waloryzacja

i

Autor: Archiwum Super Express

Rewolucja w emeryturach! Waloryzacja 2021 będzie gigantyczna!

2021-01-20 8:57

Miliony emerytów czeka od marca gigantyczna waloryzacja rent i emerytur! Eksperci z Instytutu Emerytalnego, a nieoficjalnie także i przedstawiciele rządu, nie mają wątpliwości, że waloryzacja rent i emerytur 2021 może wynieść nawet 4,5 proc! - Liczymy się z każdym wariantem, waloryzacja emerytur może być powyżej 4 proc. – zaznacza w rozmowie z nami wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed (66 l.).

Waloryzacja rent i emerytur przeprowadzana jest co roku w marcu. Obecnie rząd chce przeprowadzić waloryzację kwotowo-procentową. Tym samym założył, że będzie to 3,84-procentowy wzrost (najniższa podwyżka emerytur nie może być niższa niż 50 zł brutto.). Skąd zatem wzięła się ta różnica między planem, a realnym rachunkiem?

Coroczna waloryzacja emerytur zależna jest od kilku czynników. Jeden - wzrost płac, drugi - inflacja w gospodarstwach emeryckich. Ta wyliczana jest na podstawie przeciętych zakupów statystycznego emeryta. Pod koniec ubiegłego tygodnia Główny Urząd Statystyczny poinformował, że tzw. inflacja emerycka wyniosła aż 3,9 proc. To znacznie więcej, niż zakładał wcześniej rząd. W związku z tym poziom waloryzacji rent i emerytur również będzie musiał zostać podniesiony. Eksperci z Instytutu Emerytalnego szacują, że może on wynieść nawet 4,5 proc.

Do sądu za 5 groszy! Emerytka miała zapłacić ogromną karę. Finał sprawy po 12 latach

- Waloryzacja może wynieść między 4 a 4,5 proc., czyli będzie rekordowa, a to oznacza, że potrzebne będzie dodatkowe ok. 2 mld zł dla seniorów. Choć rząd ma nadzieję, że ten wskaźnik będzie bardziej korzystny dla budżetu – ocenia w rozmowie z nami Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Oznacza to m.in., że najniższa emerytura 1,2 tys. zł wzrośnie o 54 zł! Warto zaznaczyć, że znacznie wzrosną wyższe świadczenia. Dwa tysiące złotych emerytury po waloryzacji o 4,5 proc. wyniesie 90 zł podwyżki. Dwa i pół tysiąca złotych da podwyżkę aż około 112 zł!

Waloryzowanie o 4,5 proc. jest również jednoznaczne z podwyżką dodatków takich jak np. pielęgnacyjnych.

Nie uwierzysz, co emeryci mają w domu. Szokujący raport GUS

- W tej chwili mamy przyjęty wskaźnik waloryzacji na poziomie 3,84 proc. i kwotową waloryzację na poziomie nie mniej niż 50 zł. Mamy jednak ten mechanizm zabezpieczający przy wyższej inflacji. I jeśli ona będzie wyższa to i wskaźnik waloryzacji będzie wyższy. Ostateczne dane będziemy znali na koniec stycznia– komentuje nam wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Express Biedrzyckiej - Artur Dziambor: PiS popełnił zbrodnię na gospodarce
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze