Osoba z dyktafonem i grób

i

Autor: Shutterstock(2)

Prawo

Rewolucja w testamentach! Ostatnia wola nie tylko na piśmie

2024-04-16 11:43

W IV kwartale 2024 roku ma być przyjęta przez rząd, zmiana w prawie spadkowym umożliwiająca nagranie audio lub wideo ostatniej woli, które będzie w świetle prawa równoznaczna z tym dotychczasowym, papierowym. Resort uzasadnia zmiany postępem technologicznym, za który ma nadążać prawo. Jakie zmiany nas czekają w tesmentach?

Testament ustny. Jak w szczegółach ma wyglądać nagrywanie testamentu

Ustawodawca jednak wskazuje, że testament ustny będzie można sporządzać jedynie w szczególnej sytuacji. Między innymi ze względu na zagrożenie sfałszowania takiego testamentu przez sztuczną inteligencję. 

Nowe prawo przewiduje, że taki testament będzie mógł nagrać sam zainteresowany jak i osoba trzecia. W odróżnieniu od dotychczasowych przepisów nie będzie wymagana obecność świadka.

Resort wskazuje w przygotowanych przepisach, że tak zarejestrowaną ostatnią wolę będzie należało dostarczyć do sądu w ciągu miesiąca od jego zarejestrowania lub trzech miesięcy od śmierci spadkodawcy. Następnie nośnik z takim testamentem ma być przechowywany w szafie pancernej sądu. 

Obecnie w wyjątkowych sytuacjach (ryzyko zagrożenia życia) prawo dopuszcza nagranie ustne lub wideo testamentu jednak w obecności trzech świadków. W momencie braku spisania ostatniej woli, majątek, długi zmarłego dziedziczą najbliżsi dzieci współmałżonkowie, rodzeństwo. 

Pieniądze to nie wszystko - PiS zdemoralizował Polaków

QUIZ PRL. Te ubrania wyszły z mody, a były hitem w Polsce Ludowej. Czy je pamiętasz?

Pytanie 1 z 15
Ta koszula była hitem mody męskiej w Polsce Ludowej. Mowa o:
Koszula męska z krawatem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze