owady

i

Autor: Shutterstock

Jadalne owady

Robaki w żywności w Polsce. Jakie oznaczenia będą mieć produkty z owadami?

2023-12-03 8:00

Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi zakłada, że żywność zawierająca jadalne owady będzie musiała być oznaczona obowiązkowym znakiem graficznym, ułatwiającym szybką identyfikację tego rodzaju produktów. Informacja ta pochodzi z opublikowanego w poniedziałek projektu rozporządzenia, dostępnego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Celem wprowadzanej regulacji jest zapewnienie jednolitej, graficznej informacji dla krajowych konsumentów na temat obecności nowej żywności z owadów w produktach spożywczych. Projekt zakłada zmiany w istniejącym rozporządzeniu dotyczącym znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Oznaczenie ma umożliwić konsumentom szybkie rozpoznanie produktów zawierających jadalne owady już na pierwszy rzut oka w sklepie.

"Zawiera owady jadalne"

W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) projektu zaznaczono, że konieczne jest wprowadzenie oznakowania, które gwarantuje konsumentom natychmiastową identyfikację środków spożywczych z nową żywnością z owadów. Ma to chronić konsumentów przed potencjalnym wprowadzeniem w błąd oraz zakupem produktów niezgodnych z ich preferencjami.

Zaproponowany obowiązkowy znak graficzny przedstawia owada z rodziny pasikonikowatych wraz z podpisem: "Zawiera owady jadalne". Zgodnie z przepisami, oznaczenie to ma być umieszczane "na białym polu, w sposób czytelny". Rozporządzenie ma wejść w życie 30 dni po ogłoszeniu.

QUIZ PRL. Święta Bożego Narodzenia w czasach PRL-u. Sprawdź w tym quizie, co o nich wiesz

Pytanie 1 z 10
Sznurek, którym przewiązywano zawijane w papier prezenty zrobiony był:
Święta w PRL
Pieniądze to nie wszystko Jacek Sasin
Najnowsze