Rolnik, górnik

i

Autor: Shutterstock Rolnik, górnik

Emerytury w Polsce

Rolnicy harują jak górnicy, ale mogą pomarzyć o takich emeryturach i przywilejach

2022-09-19 19:55

"Kłamstwo jak tak jest to zapraszamy do nas kopalni niepiszcze takich pierdół niemoty", "WEZ GOROLU HERCOWE I DO GRUBY BEDE WIDZIOL ILE WYTRZYMIESZ PRZY FEDROWANIU" "No i dobrze niech dostają dlaczego nie...Taka ciężka i niebezpieczną pracę wykonują.." (pisownia oryginalna) - to najczęstsze komentarze i argumenty jakie pojawiają się pod artykułami dotyczącymi przywilejów górniczych ich wynagrodzeń, podwyżek itp. Czyżby górnik był najciężej pracującym, a co np. z rolnikami? Porównaliśmy ich świadczenia do przywilejów górniczych.

Przywileje rolników i górników. Łączy ich ciężka praca, dzieli finansowa przepaść

Praca rolnika jest równie niebezpieczna i ciężka jak górnika, a jednak niewspółmiernie opłacalna, choć również niezwykle istotna dla całego systemu gospodarczego. I nigdy się nie kończy wcześniejszą emeryturą jak górnika. Polskie kopalnie są nierentowne - za pracę górników dopłacamy my, podatnicy. Ale na tym nie koniec, bo podatnicy finansują też ich emerytury. i przywileje emerytalne. To ile wynoszą świadczenia rolnika i górnika?

Przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych w pierwszym półroczu to 1 481,88 zł i w skali roku zwiększyła się o 4,3 proc.-odnotował agropolska.pl Jednocześnie przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w omawianym czasie wyniosła 2 815,01 zł i była o 8,5 proc. wyższa niż przed rokiem dodaje portal. 

Forum w Karpaczu 2022: Gertruda Uścińska

Dla porównania emerytowany górnik dostaje przeszło 4 tys. zł brutto. Do tego ma deputat węglowy  wysokości 6697,11 zł brutto, który rokrocznie jest waloryzowany o średnią cenę węgla o  ile nie dostaje go w naturze. Związki zawodowe wynegocjowały 8 t. takiego deputatu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę rosnące ceny węgla o przeszło 300 proc. w tym roku, to w 2023 r. górniczych emerytów czeka solidna podwyżka. Do tego moga liczyć na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł., jak każdy inny Polak w tym rolnik.

Przywileje górnicze. Czy górnikom ciągle mało?

W tych kryzysowych czasach górnicy mnożą dalsze żądania płacowe. Do wzrost kosztów pracowniczych przyczyniła się seria wynegocjowanych podwyżek oraz wspomnianej jednorazowej nagrody. Od 1 lipca 2021 r. w JSW roku wprowadzono podwyżki płac zasadniczych o 3,4 proc. oraz wdrożono z dniem 1 września 2021 r. nową tabelę stawek płac wyższych od dotychczasowych o 1,6 proc. Z kolei o 1 stycznia 2022 r. podniesiono stawki płac zasadniczych o 10 proc. oraz wysokości posiłku profilaktycznego z 21 zł do 30 zł na dniówkę - informuje Bankier.pl

Sonda
Czy Twoje wynagrodzenie starcza Ci do końca miesiąca?

Kto ciężej pracuje: kardiochirurg czy górnik? Kto ma ważniejszą pracę?

Zatem ciężko rozstrzygnąć, która praca jest cięższa: rolnika, górnika, a może motorniczego lub kardiochirurga stojącego kilka godzin przy stole operacyjnym. Jednak górnicy wydają się szczególną grupą społeczną, których przywileje i wynagrodzenia w przedsiębiorstwie funkcjonującego w normalnych realiach rynkowych nie miałoby szans na takie przywileje i pensje.  

Najnowsze