Żyto

i

Autor: Getty Images

Rolnicy przerażeni! Czy polski rynek zaleje ukraińskie zboże? Minister zapewnia

2022-07-04 16:26

Wielu polskich rolników obawia się, że w związku z wojną, do Polski napłyną duże ilości zboża z Ukrainy. Niepokoje rozwiał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. - Nie będzie zalewania rynku polskiego ukraińskim zbożem. Polska tylko pomaga w logistyce, jest pośrednikiem przesyłania ukraińskiego zboża "na świat" – podkreślił Buda.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda był pytany w Radiowej Jedynce w poniedziałek 4.07. o obawy polskich rolników w związku z trafiającym do Polski ukraińskim zbożem. W odpowiedzi Buda stwierdził, że "nie było masowego zamawiania zboża z Ukrainy" i "nie ma zalewania rynku polskiego ukraińskim zbożem". "My pomagamy tylko w logistyce, jesteśmy pośrednikami" - podkreślił. Jak wyjaśniał minister rozwoju, zboże z Ukrainy, które będzie przejeżdżało przez Polskę, było zakontraktowane jeszcze przed wybuchem wojny.

"Najczęściej była to kontraktacja zimowa, a teraz musi to zboże trafić do krajów docelowych, żeby po pierwsze nie doprowadzić do dramatycznej sytuacji żywnościowej, po drugie żeby Ukraina wywiązała się z kontraktów, bo inaczej grozi jej kara wynikająca z (ich) niedotrzymania" - zaznaczył Buda.

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Polska  tylko pośredniczy w transporcie zboża z Ukrainy do innych krajów

Jak podkreślił minister Buda - Polska jedynie pośredniczy w przesyłaniu ukraińskiego zboża "na świat". W połowie czerwca został powołany międzyresortowy zespół, którego celem jest usprawnienie przepływu towarów - w szczególności zboża - z Ukrainy przez Polskę do innych krajów. Szefem zespołu został wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Według szefa resortu rolnictwa "realna kwota" ukraińskiego zboża przewożonego przez Polskę wynieść 1-1,5 mln ton miesięcznie.

Zobacz też: Resort grozi dotkliwymi karami za zatrudnianie cudzoziemców na czarno

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział ulokowanie przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, tymczasowych silosów, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową w związku z zablokowaniem portów czarnomorskich. Zastrzegł, że będzie to wymagać czasu.

Sonda
Czy obawiasz się, że chleb stanie się bardzo drogi przez wojnę w Ukrainie?
Najnowsze