Praca

i

Autor: mat. partnera

Resort grozi dotkliwymi karami za zatrudnianie cudzoziemców na czarno

2022-07-04 11:57

- Nie może być tak, że w przypadku złamania prawa pracodawca zatrudniający np. jednego cudzoziemca podlega takiej samej karze, jak ten, który nielegalnie zatrudnia np. 200 osób. Chcemy te kary stopniować - powiedział w wywiadzie dla "DGP" wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jak wyjaśnił w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", wychodząc naprzeciw oczekiwaniu pracodawców, resort przygotowuje nową ustawę o zatrudnianiu cudzoziemców. Jej celem, jak przekazał, jest m.in. dalsze uproszczenie procedur.

Nowa ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców

- Projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Pracujemy nad nim w pakiecie z innymi ustawami, mianowicie poza ustawą o zatrudnianiu cudzoziemców powstają też ustawa o aktywizacji zawodowej, ustawa o niektórych umowach zawieranych elektronicznie oraz o zmianie ustawy o pomocy społecznej - wyjaśnił Szwed.

Dopytywany o harmonogram prac przekazał, że w przypadku ustawy o zatrudnieniu cudzoziemców planowane jest po wakacjach przekazanie projektu do konsultacji społecznych, natomiast Rada Ministrów planowo ma go przyjąć w ostatnim kwartale tego roku.

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Resort grozi dotkliwymi karami

Wiceminister wyjaśnił, że priorytetem jest elektronizacja procedur. Już dziś mają one zastosowanie w przypadku powiadomień o powierzeniu pracy, a po zmianach dotyczyć to będzie także oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz zezwoleń na pracę - zaznaczył. Polityk dodał, że ma to przyspieszyć cały proces i ułatwić pracodawcom szybkie zatrudnienie pracownika.

Pytany, czy to oznacza, że zarówno pracodawca, jak i cudzoziemiec, nie będą musieli przychodzić do urzędu, odpowiedział, że poza szczególnymi przypadkami nie będzie to konieczne. - Zarówno pracodawcy, jak i cudzoziemcy będą musieli mieć własne konta, poprzez które będą mogli zarządzać swoimi dokumentami i kontaktować się z urzędem - wyjaśnił Szwed. Wiceminister wskazał w "DGP" na jeszcze jedną funkcję elektronizacji, czyli uregulowanie wynagrodzeń cudzoziemców. Jak przekazał, pozwoli to na elektroniczną weryfikację ich wynagrodzenia.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze